Stratégiai csodaszer a betegségek elleni harcban
A megfázásos időszakban előszeretettel nyúlunk természetes immunerősítőkhöz. A homoktövis is ilyen, sőt több is annál. A Magyarországon is őshonos csodaszer úgynevezett stratégiai növény, mivel korábban sugárzás, sugárfertőzések esetén is használták kezelésre.
A növényt lehet hívni homok-, homoki, vagy dűnetövisnek is, utóbbit főként az északi országokban használják, mivel őshonos a tengerparti homokdűnéken – ahogy Európa nagy részén, így Magyarországon is. Jégkorszaki maradványfaj – magyarázta Orlóci László, az ELTE Füvészkert igazgatója a Kossuth Rádió Szombat reggel című műsorában.
Divatos, magas hatóanyag-tartalmú, nagyon értékes növény, a laza, homokos területeket kedveli, és a gyenge sót is elviseli; Magyarországon az alföldi homokon és a gyengén szikes területeken érzi jól magát – folytatta a botanikus tanár. A homoktövis kétlaki, tehát egy állományban külön porzó és termő egyedek találhatók; a terméssel teli ágai narancssárgás színűek – tette hozzá.
Valamikor úgynevezett stratégiai növény volt, mivel kimutatták róla, hogy a hatóanyagai között szerepelnek olyanok, amelyek bizonyos sugárfertőzések kezelésére alkalmasak. Nem véletlen, hogy a nemesítése a kiemelt programok között szerepelt a Szovjetunióban; a fajtái így kerültek be Magyarországra – mutatott rá a Füvészkert igazgatója.
A homoktövis kiváló immunerősítő, prevenciós céllal fogyasztva jobban ellent lehet állni korunk káros hatásainak. Magas a C-vitamin-tartalma, a nátha és a megfázások ellen jól beválik a téli időszakban. A homoktövisből ivólevet, illetve magolajat is készítenek, és daganatos megbetegedések gyógyítására is használják – foglalta össze a jótékony hatásokat Orlóci László a Kossuth Rádióban.
(Kossuth Rádió nyomán)