Hogy sokáig élj egészségesen
Hallottunk már helyekről, ahol nem ritkák a száz év feletti lakosok, népekről, ahol szinte ismeretlen a rák vagy a szívinfarktus. Abháziából, Vilcabambából vagy Hunzából elképedt utazók adják hírül, hogy 120 éves nőkkel táncoltak, 140 éves öregek meséltek (90 éves unokáktól körülvéve), ám a tudományos alaposságú felmérések, a hitelesen dokumentált matuzsálemi korok szinte teljesen hiányoznak. Szinte, hiszen van egy hely, ahol évtizedek óta folynak kutatások, számtalan szakember végez felméréseket, és adja hírül eredményeit. Ez a hely Okinawa, ahol többen érik meg 100. születésnapjukat, mint bárhol a világon.
A Japán legdélibb régiójában elhelyezkedő szigetcsoport területén 1975-ben vette kezdetét az a program, amelynek egyik célja, hogy igazolja az okinawaiak megdöbbentő egészségéről és hosszú életéről szóló beszámolókat.
Mi történik Okinawán?
Ez a szigetcsoport elsőre talán a második világháború egyik legkegyetlenebb és leghosszabban elhúzódó hadműveletére emlékeztet; ideje, hogy a halál és pusztítás képei helyett a teljes, hosszú és boldog élet képzete társuljon hozzá. Itt található a világon dokumentáltan leghosszabb életű emberek 15 százaléka, pedig 1,5 milliós lakosságával Okinawa a Föld lakóinak csupán 0,0002 százalékát teszi ki. Mikor a különböző nemzetiségű kutatók megvizsgálták az itt élők életkörülményeit, egészségét, általános állapotát, hogy megfejtsék a hosszú élet titkát, meglepő felfedezéseket tettek. Egy amerikai orvos-kutatócsoport beszámolójából származik a következő részlet: „Vizsgálataink azt mutatják, hogy az időseknek hihetetlenül fiatalosak az artériái, kicsi a szívroham, az agyvérzés és a hormonfüggő daganatos megbetegedések kockázata (…), csontozatuk erős, elméjük éles, karcsúak, a menopauza természetes ütemű, a nemi hormonok szintje egészséges, a stressz-szint alacsony, pszichospirituális egészségük kiváló. (…) Ha az észak-amerikaiak az okinawaiakhoz hasonlóan élnének, be kéne zárnunk a szívgyógyászatok 80 százalékát, a rákosztályok harmadát, és számos szociális gondozóotthonnal sem akadna többé dolguk.”
Az „okinawai csodában” tehát nem csupán az a figyelemre méltó, milyen hosszú ideig élnek az emberek, hanem az is, hogy életük java részét teljesen egészségesen töltik. A tudomány a két összefüggéssel már korábban is találkozott: a száz évig vagy tovább élők 95 százalékát egészen 90 éves koráig elkerülik a komolyabb betegségek.
Mi a magyarázat?
Miért van az, hogy az okinawaiakra 80 százalékkal ritkábban csap le a szívroham, 85 százalékkal kisebb az esélye a mellráknak, 88 százalékkal a prosztataráknak? Hogyan lehetséges, hogy egy ottani 100 éves nő ösztrogénszintje egy nyugati országban élő 30 éves fiatalénak felel meg? Megdöbbentő számok ezek, érdemes tehát megkeresni az okokat.
Ha egy okinawai öreget kérdezünk arról, mi szilárd egészségének és hosszú életének titka, gyakran az egyszerű, de tápanyagban gazdag, teljes értékű táplálékot jelöli meg. Okinawán nem ismerik a nassolás fogalmát, vagy nem értik, hogy valaki szórakozásból eszik, netán valamilyen frusztráció kompenzálásaként. A kiterjedt vizsgálatoknak köszönhetően meglehetősen részletes képünk van arról, mit esznek az itteniek. Pontokba szedve a következő megállapításokat tehetjük:
- Étrendjük a nyugati standardokhoz viszonyítva kalóriaszegény.
- Ételeik gazdagok szénhidrátokban, melyek főként teljes kiőrlésű gabonából, zöldségekből és gyümölcsökből származnak.
- Étrendjük teljes értékű, és nagyon kevés iparilag módosított élelmiszert, cukrot, kukoricaszirupot, tartósítószert, mesterséges aromát vagy egyéb vegyi eredetű anyagot tartalmaz, ha egyáltalán tartalmaz.
- Étkezésük friss élelmiszerekre épül, azt eszik, ami az adott időszakban terem.
- Ételeik zsírban szegények, a zsiradék természetes forrásból, magokból, mogyorófélékből, egyes esetekben halakból származik.
- Proteinszükségletüket növényi forrásokból elégítik ki, így bab- és borsófélékből, gabonából, magokból.
Önvizsgálat
Hogy a fenti összefoglaló érthetőbb legyen, érdemes összehasonlítani az okinawai és a nyugati táplálkozási szokásokat.
Az okinawai öregek sokkal kevesebb húst, tojást, tejterméket és gyümölcsöt fogyasztanak, mint az amerikaiak (és mint mi, magyarok), ugyanakkor jóval több zöldséget, halat és szóját esznek. Míg nálunk a szója és a hal az étrendünk 0,5-0,5 tömegszázalékát teszi ki, addig náluk ez 12, illetve 11 százalékra tehető. Ez azt jelenti, hogy tömegszázalékban mérve az okinawaiak több szóját esznek, mint húst, tojást, tejterméket és gyümölcsöt összesen! (És ugyanez igaz a halfogyasztásukra is.) Ám ami valószínűleg ennél is fontosabb: egyáltalán nem fogyasztanak margarint, hidrogenizált olajat vagy zsírszármazékot, illetve csakis teljes kiőrlésű gabonából készítik ételeiket. További lényeges különbség, hogy a „száz éven túliak birodalmában” nem ismerik a mesterséges szénhidrátokat. Az okinawaiak nem élnek csokoládéval, fánkkal és cukorkával, így nem csupán a korai halál, de a túlsúlyosság is igencsak ritka náluk.
Ezek után érdemes benézned a hűtőszekrényedbe, és talán fel tudod mérni, mennyi esélye van annak, hogy megünnepeld a százéves születésnapodat.
(otvenentul.hu nyomán)