November óta nem csitulnak a zavargások Bangkokban
Blokád alá vették a kormányellenes tüntető a thai fővárost, a kormány feloszlatását és miniszterelnök lemondását követelve. A helyzet egyes elemzők szerint könnyen erőszakhoz vagy akár katonai puccshoz is vezethet és a gazdaság is megszenvedi a politikai zűrzavart.
Mintegy 50 ezer tüntető blokkolta hétfőn Bangkok hét legnagyobb kereszteződését, ezzel teljesen lebénítva a fővárost. A Jinglak Sinavatra miniszterelnök lemondását követelő “sárga ingesek” ezen kívül egy kormányépületet is körbevettek és terveik szerint több minisztériumban is el fogják zárni a vizet és az áramot, ezzel is akadályozva a munkát. A blokád legalább hét napig tart majd, a célja pedig az, hogy megszabadítsa a thai politikát a kormányfőtől és, ami még ennél is fontosabb, a miniszterelnök bátyjának hatalmától.
A tüntetések akkor kezdődtek, amikor novemberben a miniszterelnök el akart fogadtatni egy olyan amnesztia-törvényt, amelynek sokak szerint az egyetlen célja az lett volna, hogy a bátyját, Taksin Sinavatrát felmentsék a korrupciós vádak alól, amelyek miatt évek óta nem tért vissza Thaiföldre. Taksin Sinavatra önkéntes száműzetése előtt az ország egyik leggazdagabb és leghatalmasabb embere volt, aki többek között a legsikeresebb thai mobilszolgáltató megalapításával szerzett vagyont, majd az üzletet a politikára cserélte. Saját alapítású pártja élén 2001 és 2006 között vezette az országot, ennek alátámasztására olcsó egészségügyi szolgáltatásokkal, rizstámogatással és mikrohitelekkel lojális bázist épített az északi országrész szegény népességéből. Innen származik ma a családját és pártját támogató “vörös inges mozgalom” nagy része. Ügyködéseivel azonban magára haragította a régi elitet, többek között katonaságot, és a városi középosztályt, akik most az utcán követelik testvére távozását. Taksint végül egy erőszakmentes katonai puccsal távolították el a hatalomból 2006-ban, a tüntetők szerint viszont a húgát bábuként használva továbbra is ő irányítja a thai politikát.
Az amnesztia botrány után az ellenzék a parlament feloszlatását követelte, amelyet Jinglak meg is tett, az új választásokat pedig február 2-ra írták ki. A választás körül azonban sok a bizonytalanság. Nem az a bizonytalan, hogy ki nyerné azokat – majdnem biztos, hogy Sinavatra Peu Thai pártja kapná a szavazatok többségét – hanem hogy egyáltalán meg lesznek-e tartva. Az ellenzéki Demokrata párt és a miniszterelnök ellen tüntetők ugyanis a Sinavatra-család befolyásától és csalástól tartva azt követelik, hogy választás helyett egy ideiglenes kormányzótanács kinevezését követelik. Sinavatra szerdán tárgyal az ellenzékkel a választások eltolásáról.
A helyzet egyre fokozódik, a kormányellenes tüntetők blokádjára válaszul a vidéki vörös ingesek is mobilizálni kezdtek, és egyes megfigyelők szerint nem kizárt, hogy a két tábor találkozása olyan véres jelenetekhez vezethet, mint 2010-ben, amikor a pro-Sinavatra tüntetők és a rendfenntartók összecsapásaiban 90 ember vesztette életét. Bankok központjának lezárása emellett az üzleti életet is megakaszthatja, ugyanis sok népszerű turista látványosság és a legtöbb thai cég központja itt található. A Thai Ipari Szövetség vezetőjének számításai szerint a politikai válság 20 milliárd bátba kerül majd a gazdaságnak, és ha a helyzet nem javul, a károk katasztrofálisak lehetnek.
A politikai feszültség máshogy is hat a gazdaságra, Kittirat Na Ranong pénzügyminiszter ugyanis már korábban bejelentette, a bizonytalan helyzet miatt eltolódnak azok a 2000 milliárd bát ( 13300 milliárd forint) értékű, elsősorban infrastrukturális fejlesztésekre szánt kormányzati beruházások, amelyektől sokan a délkelet ázsiai térség második legnagyobb gazdaságának felpörgetését várták. A beruházások jóváhagyása amúgy is időigényes folyamat, de mivel nem tudni, lesznek-e választások, mikor és ki fog kormányozni utánuk, az sem biztos, mikor lehetne elkezdeni a procedúrát – magyarázkodott a sajtónak a miniszter. A bát is folyamatosan gyengül, ami bár jól jön a thai exportőröknek, folyamatosan felfelé nyomja az import cikkek és az energia árát. A gazdaság amúgy sem teljesít jól, a thai pénznem az elmúlt évben 15 százalékot esett a dollárral szemben, az elmúlt hónapokban pedig visszaesett a fogyasztás és nőtt a háztartások adóssága.
A politikai feszültségek csak erősíthetik a külföldi tőke kiáramlását, amelyet amúgy is hajt, hogy a fejlett gazdaságok javulásával és a Fed eszközvásárlási programjának visszavágásával sokan biztonságosabb befektetések után néznek. A válság közepette a thai Költségvetési Iroda 5,1-ről 4 százalékosra rontotta az ország 2014-es növekedési kilátásait, bár optimista elemzők szerint ha megszűnik a politikai bizonytalanság, akkor elérhető lesz a 4,7 százalékos bővülés. A politikai döntéshozatal, amely a gazdaságot élénkítő intézkedéseket előrébb mozdíthatná viszont egyelőre áll, és senki nem tudja pontosan, mikor térhet minden vissza a normális kerékvágásba.
(napigazdasag.hu Cs.D. nyomán)