a munkaltato 120Egyéb 

Szerbiai rabszolgatörvény: 8 helyett 12 órás munkanapok bevezetésére kerülhet sor

a munkaltato 120Az új munkatörvény tervezete szerint az eddigi (szavatolt) 24 órás heti pihenés 12 órásra zsugorodhat – állítják a Szerbiai Szabad és Független Szakszervezetek Szövetségének vezetői.

Amennyiben a köztársasági képviselők megszavazzák a rabszolgatörvényt, a munkáltatók számára lehetővé válik az úgynevezett rugalmas munkaidő bevezetése. Ez például azt jelenti, hogy a munkaidő (hirtelen) átszervezése révén a tulaj vagy a főnök bámikor úgy dönthet, hogy az alkalmazott egyik nap nyolc óránál (jóval) tovább kell, hogy dolgozzon, aztán másnap esetleg szabadnapos lehet.

A váltásokban történő munka ugyan eddig is létezett – egyes ágazatokban, indokolt esetekben. A jövőben viszont bármikor és bárhol alkalmazható lesz. Ennél nagyobb probléma, hogy a munkaadó egyik napról a másikra önkényesen, hatalmával visszaélve, minden ésszerű ok és magyarázat nélkül dönthet a munkaütem felforgatásáról.

Az említett szakszervezeti szövetség szerint ily módon a szerbiai dolgozóktól gyakorlatilag megvonják (vagy megvonhatják) az egyik alapvető jogot – a nyolcórás munkanapot és a 40 órás munkahetet. A törvénytervezet ugyanis teljes szabadságot irányoz elő a munkáltatók részére a munkaidő meghatározása terén (is).

Előfordulhat tehát, hogy a melósok gyakran (előzetes bejelentés nélkül) naponta 12 órát vagy annál is több időt lesznek kénytelenek eltölteni a cégben, a túlórázásért pedig egy fityinget sem kapnak. Számos helyen eddig is így működtek a dolgok, ezentúl viszont a védtelen alkalmazottak kizsákmányolása immár „normális”, törvényes kategória lehet. Persze, amennyiben a képviselők elfogadják a törvénytervezetet.

A parlamenti vita során pl. a VMSZ-es képviselők is megmutathatják mekkora a szociális érzékenységük. (Bár ezt már nagyjából tudjuk.)

F. L.

u.i. A szerbiai szakszervezetek nyomására (?) a törvényhozó újabban némi hajlandóságot mutat a szóban forgó törvénytervezet megvitatására és mérlegelésére, ami persze nem biztos (sőt), hogy bármilyen változáshoz vezet. Állítólag Aleksandar Vučić, a szerb kormány első alelnöke és a Szerb Haladó Párt vezetője is rájött, hogy egy ilyen törvény bizony nem tenne jót pártja népszerűségének, s bejelentette, hogy befagyasztja a tervezetet, de nagy kérdés, hogy ezt mennyire kell komolyan venni.     

Hasonló bejegyzések