Magyarország és Románia osztozhatna Nyugat-Ukrajnán?
Az ukrajnai válságnak lehetnek komoly geopolitikai következményei. Miközben a helyi radikálisok és nacionalisták igyekeznek a törvényesen megválasztott hatalmi szerveket, Viktor Janukovics elnököt megdönteni, Magyarországon és Romániában fokozódik az érdeklődés Nyugat-Ukrajna stratégiailag fontos körzetei iránt.
A román és a magyar sajtóban is jelentek meg publikációk ebben a témában. De mennyire reális az Ukrajna integritását fenyegető veszély? Ruben Mnacakanjan, a budapesti Közép-európai Egyetem professzora kérdésünkre a következőket válaszolta:
Nem lehet előre tudni, hogyan reagál a hivatalos Budapest az ukrajnai események ilyen vagy olyan alakulására. Minden attól függ, mennyire radikálisak lesznek ezek a fejlemények. Ha vér folyik, ha a jugoszláv forgatókönyv valósul meg, vagyis ha a fizikai erőszakkal szemben kell fellépni, akkor nem zárható ki a csapatok kivezénylése. Ha politikai és gazdasági vonalon indul el a rendezés, akkor ilyenfajta forgatókönyvet ki kell zárni.
Dusan Kerny politológus, a Slovenské Národné Novini szemleírója szerint Ukrajna széthullása az egész régiót destabilizálhatja:
Ukrajna szétesése geopolitikai szempontból gigászi problémát okozna, amely messzemenő következményekkel járna. A szlovákoknak erre nincs szükségük. Nyugat-Ukrajna lakosságának jelentékeny része magyar, ami területi változás esetén kolosszális problémát okozna Szlovákiának. Soha nem fogadnánk el az ilyen „változásokat”.
Szlovákia rendkívül érdekelt abban, hogy a szomszédos államban stabil legyen a helyzet, megmaradjon integritása és nemzeti szuverenitása. Más dolog, hogy Szlovákiában meg vannak győződve arról, hogy az ukrajnai történelem menetét ma nem a politikusok, és nem is a felkelt nép, hanem az oligarchák határozzák meg. Az ő pozíciójuktól függ az ukrán dráma kimenetele.
Sok minden függ attól, mennyire körültekintő lesz az Európai Unió. Ukrajnában a mostani instabil helyzet katalizátora éppen az volt, hogy az EU Kijevet kétoldalú egyezményekkel akarta magához kötni. Pedig annak idején az Európai Uniónak sikerült pozitív szerepet betöltenie a kelet-európai térségben – jelentette ki Nyikolaj Kavesnyikov politológus.
Valóban, az Európai Uniónak nagy érdeme van abban, hogy annak idején Európa posztszovjet része nem lett a jugoszláv forgatókönyv szerint egy nagy konfliktusövezet. Az EU nem csak megnyitotta kapuit a kelet-európai országok előtt, de arra is ösztönözte őket, hogy stabilizálják egymással a kapcsolataikat.
Most ez a stabilizáció van veszélyben. Ukrajnában a nacionalista szellem kiszabadult, és láthatóan nem siet visszatérni a palackba.
Oroszország Hangja nyomán T. T.