Tények: kivel „hált” a mások partnereit kritizáló VMSZ?
Reméljük, hogy az átlagpolgárok jelentős része észrevette: a VMSZ az utóbbi időben azzal vádolja politikai ellenfeleit, amit ő maga követett el (mégpedig számos alkalommal és látványos formában).
Amikor a VMSZ propagandistái a magyar összefogás hiányáról beszélnek, „megfeledkeznek” róla, hogy a délvidéki magyarság eddigi legerősebb érdekvédelmi szervezetét, tömeges és egységes pártját – a történelmi VMDK-t 1994-ben, Zentán a VMSZ mai (és néhány korábbi) vezetői verték szét és hozták létre bizniszpártjukat.
A közelmúlt eseményeivel kapcsolatban is meglehetősen nagy „szenilitást” tanúsítanak.
Melyik volt az egyetlen délvidéki magyar párt (a hat közül), amely az utóbbi hónapokban egyáltalán nem vett részt az itteni magyarság életbevágó kérdéseiről szóló egyeztetéseken, és amely kezdettől fogva ellenezte a magyar pártok közös fellépését és egységét? A VMSZ. És melyik párt úszik örömmámorban, amiért az összefogás csak részben jött létre? A VMSZ.
Ezek sziklaszilárd tények.
A VMSZ Pásztorai a három összetartó délvidéki magyar párt szemére vetik, hogy egy bosnyák és egy horvát párttal koalícióban vesznek részt a köztársasági választásokon. Tehát olyan népek, nemzetek pártjaival, amelyek az itteni magyarokhoz hasonlóan alaposan megszenvedték a szerb diktatúrát és demokráciát egyaránt. Ifjabb Pásztor odáig merészkedett, hogy kijelentette: a Magyar Remény Mozgalom ezzel a koalícióval megalázta az itteni magyarságot.
Lássuk a VMSZ az elmúlt két évtizedben mely pártokkal alkotott választás előtti és utáni koalíciót köztársasági, tartományi és önkormányzati szinten.
A teljesség igénye nélküli felsorolás következik (vagyis könnyen lehet, hogy a VMSZ nem csak a lenti pártokkal közösködött, hanem más szövetségesei is akadtak).
Tehát a VMSZ eddigi partnerei (ilyen-olyan szinten) voltak a következő pártok: Szerbiai Demokrata Párt, Demokrata Párt, Szerbiai Polgári Szövetség, Új Szerbia, Szerbiai Kereszténydemokrata Párt, Szociáldemokrata Unió, Demokratikus Centrum, G17 Plusz, Demokratikus Alternatíva, Szandzsáki Demokrata Párt, Vajdasági Reformisták, Vajdasági Szociáldemokrata Liga, Szerbiai Szocialista Párt, Vajdasági Horvátok Demokratikus Szövetsége, Horvátok Demokratikus Közössége, Šumadija Koalíció, Montenegrói Párt…
És persze a mostani választások után az egykori radikálisok, mai haladók által gyakorolt hatalom része óhajt lenni. Ezt a VMSZ vezetői nyíltan közölték.
A VMSZ minden alkalommal azt állította, hogy a koalícióit csakis az itteni magyarság érdekében kötötte.
Nos, ezek után a délvidéki magyarság csak a következő kérdéseket kellene, hogy feltegye magának:
Az említett VMSZ-es szövetségeknek köszönhetően ma jobban él? Magasabb az életszínvonala, nagyobb a biztonsága, a szabadsága, a boldogságérzete, jobb a közérzete? Szebbek a távlatai? Rendelkezik-e az autonómia bármelyik formájával?
Aki a feltett kérdésekre igennel tud válaszolni, szavazzon a VMSZ-re. Akinek a válasza nemleges, szavazzon a Nemzeti Közösségek Listájára. Az összefogásra képes három magyar párt megérdemli ezt a esélyt.
F. L.