Azoknak, akik még nem döntötték el, hogyan szavazzanak: mit kínál a VMSZ és mit a Nemzeti Közösségek Listája?
Pár nappal a kampánycsend előtt legtöbb délvidéki magyar polgár bizonyára eldöntötte, egyáltalán leadja-e voksát a március 16-én sorra kerülő szerbiai köztársagi választásokon, s ha igen, kinek szavaz bizalmat. Reméljük, hogy portálunk, amely sajnos az egyetlen szabad médium Délvidéken, segített a bizonytalanoknak tisztábban látni, a határozottakat pedig megerősítette (vagy éppenséggel megingatta) eredeti szándékukban.
Számos bizonyítékot, idézetet, párhuzamot sorakoztattunk fel, abban bízva, hogy ezek hozzájárulnak a helyes döntéshez.
Fizetett politikai hirdetés |
|
A délvidéki magyarság számára négy lehetőség kínálkozik:
1. Nem szavaz. Ezzel azt a politikai erőt támogatja, amely (gyakran becstelen módon szerzett) pénzének köszönhetően nem kis propaganda gépezetet, félrevezető vagy éppen megfélemlítő mechanizmust tud működtetni. Ennek révén, ha gyatrábban is szerepel, mint eddig, mégis össze tud kaparni annyi szavazatot, amennyi elegendő egy meghatározott közéleti pozíció megszerzéséhez. Magyarán: minél kevesebben mennek ki szavazni, lehetővé teszik egy ilyen erőnek, hogy akár viszonylag kisszámú vokssal is jelentős hatalomhoz jusson.
Leegyszerűsítve: aki nem szavaz, valójában mégis szavaz, mégpedig arra, hogy semmi se változzon, vagy az eddiginél még rosszabb legyen.
2. Szerb pártra vagy pártszövetségre szavaz. A szerb ún. rendszerváltás óta egyértelműen bebizonyosodott, hogy bármelyik szerb politikai erőre leadott magyar voks kidobott szavazat volt. A szerb pártok a választások előtt rendre sokat ígértek a magyarságnak, utána az égvilágon semmit sem teljesítettek. Nem tudom, észrevették-e, ezúttal még csak nem is ígérgetnek. Lehet, hogy a VMSZ-ből kiindulva, azt gondolják, az itteni magyarság immár könnyen beolvasztható a szerbségbe, ezért felesleges külön „kisebbségi” jogokat emlegetni.
Tehát: aki szerb pártra szavaz, valójában arra szavaz, hogy semmi se változzon, vagy az eddiginél még rosszabb legyen.
3. A Vajdasági Magyar Szövetségre (VMSZ) szavaz. Mint ismeretes, a VMSZ a választások után a szerb szaloncsetnikek által vezetett kormány részeként fog működni, vagyis extrazsíros posztokért többnyire szerb érdekeket szolgál majd, amit a markában szorongatott média által úgy állít be, hogy azok valójában azonosak az itteni magyarság érdekeivel.
Tehát: aki a VMSZ-re szavaz, valójában arra szavaz, hogy semmi se változzon, vagy az eddiginél még rosszab legyen.
4. A Nemzeti Közösségek Listája (a folytatásban: 14. lista) koalícióra szavaz. A Magyar Remény Mozgalom (MRM) jelenléte ebben a koalícióban a gyökeres változtatás egyértelmű szándékát és a délvidéki magyarság őszinte és határozott érdekképviseletét szavatolja.
Tehát: aki a 14. számú listára szavaz, a reményre, a változásra, az itteni magyarság új távlataira szavaz.
Feltételezem, hogy a délvidéki magyarok ezúttal kisebb számban voksolnak majd szerb pártokra, amelyek programjaikban már nem is nagyon érintik a kisebbségvédelmet.
Ezért úgy gondoltam, rövid tételekben egymás mellé állítom a VMSZ és a 14. lista (vagyis nagyjából az MRM) több programpontját. Ez a kis párhuzam, illetve összefoglaló a teljesség igénye nélkül készült. Akinek van hozzá türelme és ideje, a VMSZ és az MRM honlapján elolvashatja a programok teljes szövegét.
Javaslom, hogy a VMSZ esetében vessék össze a pártprogramot a választási programmal, ugyanis helyenként akadnak nem kis eltérések, ami arról tanúskodik, hogy a pillanatnyi érdekek pártjáról van szó.
Az MRM honlapján az Irányelvek cím alatt szereplő tézisek voltaképpen a 14. számú lista magyarságra vonatkozó programcéljait tükrözik, vagyis következetességre vallanak.
VMSZ: A 2014-2018 közötti időszakban kormányzati részvételünk útján növelni fogjuk (ha ezt a csetnikek vezette hatalmi szövetség megengedi – F. L. megj.) a köztársasági költségvetésből a magyarlakta területekre fordított beruházások mértékét.
Az erős magyar parlamenti képviselet létjogosultságát bizonyítja a 2013 májusában átadott Királyhalom és Ásotthalom közötti határátkelő megnyitása. A VMSZ célja, hogy az elkövetkező parlamenti ciklusban a határátkelő-fejlesztési projektek megvalósítása tovább folytatódjon. (Ez pl. azt is jelenti, hogy a VMSZ majd vissaszív és „visszacsinál” mindent, amit Toroczkai Lászlóval, Ásotthalom új polgármesterével kapcsolatban mondott és tett? – F. L. kérdése.)
14. lista: Elvándorlást csökkentő és a külföldi munkavállalást helyettesítő programokat indítunk. Kezdeményezzük a magyar községek vállalkozásfejlesztési támogatásának bevezetését és a gyakornoki programok elindítását.
VMSZ: A következő parlamenti ciklus egyik kiemelt feladatának tartjuk a szerb nyelv, mint idegen nyelv tanítási módszertanának a megváltoztatását, valamint a külföldön szerzett oklevelek egyszerűsített honosítását lehetővé tevő jogszabály elfogadását.
14. lista: Megszervezzük a magyar oktatást az óvodától az egyetemig (megfelelő szerb nyelvtanítás mellett). Követeljük a diplomahonosítás eltörlését, a külföldi gyakorlatok és munkaévek elismerését.
VMSZ: Meggyőződésünk, hogy a koszovói kérdéssel való még bátrabb szembenézés és a katonai semlegességgel való szakítás gyorsíthatná fel jelentősebben az európai integráció ütemét. A 2004-ben és 2007-ben csatlakozott országokban élő magyar közösségek tapasztalata azt mutatja, hogy a tárgyalások során megoldatlanul maradt kisebbségi kérdések rendezésére az EU-tagság elnyerése után minimális az esély.
14. lista: Ugyanolyan jogokat követelünk a magyarok számára, mint amilyeneket a koszovói szerbek már élveznek.
VMSZ: A mezőgazdasági támogatásokkal kapcsolatban a Vajdasági Magyar Szövetség alapvető elvárása évekre visszamenőleg a támogatási rendszer kiszámíthatósága. A falugazdász hálózat működési feltételeinek biztosítására kiemelt prioritásként tekintünk.
14. lista: Törvénymódosítást és kamateltörlést követelünk a kis földtulajdonú gazdák védelme érdekében.
VMSZ: A 2012-2013-as parlamenti mandátum legjelentősebb eredményének a magyar polgári lakosság ellen 1944-45-ben elkövetett bűntettek elítéléséről szóló képviselőházi nyilatkozat elfogadását tartjuk. A magyar és szerb áldozatok emlékhelyeinek létrehozásával és közös államfői főhajtással évtizedek óta várt megbékélési gesztusok történtek meg. Meggyőződésünk, hogy a magyar és a szerb nép múltbeli sérelmeinek feldolgozása szempontjából továbbra is kulcsfontosságú feladatot tölt be a Magyar-Szerb Akadémiaközi Vegyesbizottság.
14. lista: Követeljük az 1944/45-ös magyarellenes bűncselekmények kivizsgálását, a tettesek megnevezését, az áldozatok családjainak kárpótlását, a méltó emlékhelyek felállítását az áldozatok számára.
VMSZ: A 2012-es választási programunkban szereplő vállalással összhangban a Büntetőtörvénykönyv módosításakor elértük, hogy 15 ezer dinárról 5 ezer dinárra csökkent a kis értékű lopás bűncselekményének értékhatára. Továbbra is célkitűzésünk, hogy az 5 ezer dinár alatti értékű lopások elkövetőit az állam hivatalból, szabálysértési eljárás keretében szankcionálja.
A közbiztonság javítása érdekében a büntető jogszabályok szigorítása mellett továbbra is elengedhetetlennek tartjuk, hogy a városok mellett a községek is alakíthassanak kommunális rendőrséget.
14. lista: Felállítjuk a polgárőrségeket és rendet teremtünk az utcákon.
Zéró toleranciát a lopások és az erőszakos cselekedetek esetében!
A VMSZ-nek akadnak még elképzelései a szociális védelemmel és a Vajdasággal kapcsolatos jogi kérdésekre vonatkozóan, de ezek közvetletenül kötődnek Szerbia uniós tagságához (illetve olyanok, mintha Szerbia máris uniós tag lenne, vagy mintha maholnap „tutira” azzá válna. És mintha az annyira jó lenne.)
A VMSZ választási programja ugyanakkor nem tartalamazza a következő területekre vonatkozó tételeket, tehát ezek kapcsán nem vonható párhuzam.
14. lista:
– a magyarellenes cselekményeket kivizsgáltatjuk, állandó jogsegélyszolgálatot létesíttetünk,
– felülvizsgáltatjuk a magyarul nem beszélő új kettős állampolgárok botrányos ügyeit,
– megállítanánk az illegális és szervezett betelepítéseket a magyarlakta településekre.
Ennyit a programokról és célokról. Szerintem ezekből levonható a szükséges következtetés. Aki erre nem képes, azon nehéz lesz segíteni.
Nekem nincs további hozzáfűzni valóm a választásokhoz.
Számomra ezzel megkezdődött a kampánycsend.
F. L.