Kullancsveszély Szerbiában
A járványügyi szakértők előrejelzései szerint Szerbiában idén is számítani lehet a tavaszi kullancsinvázióra.
Nevenka Pavlović, a belgárdi közegészségügyi intézet epidemiológusa emlékeztetett arra, hogy a legtöbb kullancscsípést májusban és júniusban regisztrálnak.
A Lyme-kór terjeztéséért felelős parazita évente csaknem 800 személyt fertőz meg az említett betegséggel.
Pavlović leszögezte, hogy a csípés észlelésekor mindenki forduljon orvoshoz, mert a Lyme-kór korai kezelésének elmulasztása maradandó szövődményekhez vezet.
A Lyme-kór a Borrelia nemzetségbe tartozó baktériumok által okozott megbetegedés. Nevét a Connecticut állambeli Lyme városáról kapta, ahol 1976-ban leírták (noha már a 20. század elejéről vannak leírásaink a tünetekről), a baktériumot pedig Willy Burgdorferről nevezték el, aki 1982-ben kullancsokból izolálta.
Legelső tünete a bőrön a csípés helyén megjelenő kokárdaszerű, ún. Lyme-folt (erythema migrans, terjedő bőrpír), a széli részén lassan terjed, és átmérője idővel akár az 50-100 millimétert is elérheti, valamint az erős égető érzés az ízületeknél. Jellemző tünetei még a feltűnő fáradékonyság, étvágycsökkenés, görcsök.
Fizetett politikai hirdetés |
|
Szívritmuszavart okozó szívizomgyulladás, agyhártyagyulladás, arcidegbénulás, ideg- és ízületi (többnyire térdízületi) gyulladás lehet a következménye. A gyermekek fülcimpáján cseresznye méretű lilásvörös csomó (nyiroksejtes bőrcsomó) jelenhet meg, ami fájdalommal nem jár, de kezelés nélkül csak hónapok múlva tűnik el.
Idősebb nőknél végtagi bőrsorvadás jelentkezhet: a végtagok feszítő oldalán lilássá, tésztás tapintásúvá válik a bőr, majd foltokban elvékonyodik. Kezelés nélkül évekig-évtizedekig is rosszabbodhat a beteg állapota.
Az esetek 5%-ában bénulást okozhat. A betegség bakteriális fertőzés lévén antibiotikumokkal kezelhető. A dózisok és a terápia időtartama tekintetében azonban nincs egységes álláspont. Például egy nézet szerint a különböző antibiotikumok kombinálása nem növeli a gyógyulás esélyeit, más nézet szerint fontos eszköz a gyógyulásban.
(rtv, wikipedia nyomán M.B.)