Egyéb 

Mit „tett le az asztalra” az MRM? (3.)

a autonomia506Ha semmi mást nem „tett volna le az asztalra”, csak az alábbi követelését, amelyet nyílt levél formájában eljuttatta az ország vezetőinek, az MRM normális körülmények között ma a délvidéki magyarság vezető pártja kellene, hogy legyen.

Teljesen egyértelemű, hogy kizárólag a területi autonómia szavatolhatna biztonságot, szabadságot, gazdasági fellendülést a rendkívül súlyos válságban és veszélyben élő, folyamatosan fogyatkozó, szinte agonizáló délvidéki magyarság számára. A következő időszakban ez méginkább meg fog mutatkozni, és egyre többen látják majd be, hogy ez az egyetlen megoldás. 

A történelmi előzmények és a nemzetközi jog adta lehetőségek teljesen indokolttá és kivitelezhetővé teszik a magyar területi autonómia létrehozását Szerbiában. Ehhez persze a teljes délvidéki magyar politikum egységes állásfoglalására lenne szükség (legalább ebben a sorsdöntő kérdésben), valamint ebből kifolyólag az anyaország támogatására.

Az MRM minden tőle telhetőt megtetett, hogy a hat magyar párt egységesen lépjen fel, de tudjuk mi mindent történt.

Nagyon úgy fest, hogy ezek után az MRM-nek mégis egyedül kell megvívnia a legnemesebb és legfontosabb célért vívott küzdelmet. Ebben sokat segíthetne az egyetlen hazafias anyaországi párt, a Jobbik győzelme a választásokon (lehetőleg még ma, de legkésőbb négy év múlva).

A lenti szöveg jóval a brüsszeli megállapodás és a koszovói szerb autonómia felállítása előtt készült, ami egyrészt az MRM következetességéről, másrészt pedig a progresszív jellegéről, haladó szelleméről tanúskodik.

Íme tehát az újabb tanulságos kordokumentum:                          

„Az MRM határozott elképzelése a Magyar Autonóm Körzet megtremtése, amely Ada, Csóka, Kishegyes, Magyarkanizsa, Óbecse, Szabadka, Topolya, Törökkanizsa, Törökbecse, Temerin és Zenta községeket és a magyarok által többségében lakott településeket ölelné fel. Az így létrejövő magyar többségű régió ötvözné a magyar közösség etnikai alapú területi autonómia iránti igényét a modern európai regionalizmus eszméjével. A magyarok által többségében lakott szórványszigetek, vagy az elsődlegesen kialakított területi egységen kívül eső más települések, amelyek Vajdaság különböző részein találhatóak, népszavazás útján dönthetnek, hogy közigazgatásilag és jogkörileg a Magyar Autonóm Körzethez tartozhassanak. E településcsoportokhoz való viszonyulásról külön rendelkezésekre van szükség.

Az MRM a hatáskör-telepítési rendszert az állami és tartományi szervek által jelenleg gyakorolt, de regionális szinten hatékonyabban ellátható hatáskörök decentralizálásával, továbbá a helyi önkormányzatok jogkörébe tartozó egyes feladatok ellátásának regionális szintre való emelésével tartja megvalósíthatónak.

A regionális önkormányzat feladatkörébe tartozik:

– a régió területfejlesztési koncepciójának és operatív programjainak a kidolgozása, a településfejlesztési tervek összehangolása,

– a regionális jelentőségű infrastruktúra koordinált fejlesztése,

– a terület gazdaságának és mezőgazdaságának összehangolt fejlesztése,

– a hivatalos használatban lévő nyelvek egyenrangú használatának biztosítása,

– az erdő-, a víz-, energia- és hulladékgazdálkodás, továbbá a környezetvédelem egyes feladatai,

– a régió egészségügyi, oktatási és művelődési intézményrendszerének a teljes jogkörű működtetése és részleges pénzelése,

– a regionális önkormányzat által alapított intézmények fenntartása,

– egyéb, az állam, a tartomány, illetve a régió területén működő önkormányzatok által a regionális önkormányzat hatáskörébe utalt kérdések.

Ha a Koszovó Platform hivatalossá és elfogadottá válik, akkor megnyílik a délvidéki magyar területi autonómiáért indított politikai küzdelem, amelyre eddig semmiféle nyitottság nem volt Szerbiában. Az új helyzet azonban mérföldkő lehet ebben a kérdésben, és a párbeszéd elkerülhetetlen lesz. A nemzetiségi alapon szerveződött területi autonómiák régiói az Európai Unió zászlóshajói, húzóerők pénzügyi-gazdasági értelemben. Az államnak pedig gazdasági fellendülésre és fejlődésre van szüksége. Fel kell tehát ismerni a területi önrendelkezés megkerülhetetlenségét, amely nem csak a magyarság számára, hanem minden, az érintett területen élő nemzetiség számára csak pozitívumokkal járna”. (2012. december 23.)

K. P.

Hasonló bejegyzések