19. századi körülmények közt élnek Bácska szívében – Miért nem tesz semmit a topolyai önkormányzat?
Sürgős és tartós megoldásra vár a Topolya Községhez tartozó Pilák és Bácska kistelepülések lakossága. A 21. században, amikor sem az anyagi, sem a domborzati tényezők nem kellene, hogy akadályt jelentsenek, mintegy 270 polgár él állandó víz és villanyáram nélkül. A Krivaja Kft. mezőgazdasági vállalat, amely az itteni állami kézben lévő földterületeket és régi mezőgazdasági birtokokat bérli, hosszú évek óta önerőből próbálta szavatolni a piláki és bácskai emberek számára a legalapvetőbb szolgáltatásokat. Tette mindezt annak ellenére, hogy mindkét falucska a Krivaja (Bácsér) Helyi Közösséghez tartozik. Mindazonáltal, ez a helyi közösség tulajdonképpen leválasztotta magáról Pilákot és Bácskát, illetve felmentette őket a helyi járulék fizetése alól.
Ivóvíz nélkül, szemétdomb mellett, rendezett áramszolgáltatás hiányában…
Mind a lakók, mind a vállalat képviselői szerint eljött az idő, hogy a topolyai önkormányzat rendezze a fennálló helyzetet. Pilák kb. 25-30 háztartásból áll, lakosai magyarok és szerbek, akik kölcsönösen beszélik mindkét nyelvet. Bácska falucska kb. 10-15 házból áll, ahol szinte mindenki magyar. A helyi vízpumpák működését is eddig a Krivaja cég biztosította, de a kinyert viz ivásra nem alkalmas. A vállalat vezetői többszöri ígéretet kaptak az önkormányzat részéről, hogy rákapcsolják a két falut is a kommunális hálózatra. Becslések szerint mintegy 800 méter vízvezetéket kellene lefektetniük, amely nagyobb költséggel járna mintha egy kisebb és egy nagyobb kutat fúrnának mindkét település közepén.
A Bácska falut veszélyeztető másik tényező a tőszomszédságában lévő szeméttelep, ahova korábban felügyelet nélkül hordta mindenki a szemetét. Néhány hete azonban incidensre is sor került, amikor illetéktelen személyek a telepet azóta őrző biztonsági ember engedélye nélkül megpróbálták a hulladékukat lerakni. A hajthatatlan illegális szemétlerakó fegyverrel fenyegette meg a biztonsági őrt, aki jelentette is az esetet a rendőrségen. Másnap a fegyvert elkobozták az illetőtől. Mindez az eset is jól mutatja, miként kezelik a civilizáció peremére szorult két település lakóit.
Az önkormányzat tétlenül figyeli az eseményeket
A Krivaja vállalat vezetői elmondták, hogy az áram- és a vízellátási szolgáltatás nyomán már most is fejenként kb. 1500 euró tartozást halmoztak fel a cég irányába az érintett polgárok. Hozzátették, hogy a község polgármestere, Kókai-Mernyák Melinda két alkalommal is ígéretet tett a probléma megoldására, hiszen mindez az önkormányzat számára nem jelentene túl nagy beruházást. Legutóbb azonban a Pannon RTV-nek nyilatkozva már ismét csak annyit mondott, hogy Topolya Önkormányzata az összes kommunális feladattal a helyi közösségeket bízta meg, így pedig Krivaja (Bácsér) településnek kellene ezt a gondot rendeznie. Állítása szerint mérlegelik a megfelelő lépéseket, de határidőkről nem ejtett szót. Felmerül a kérdés, vajon az önkormányzat miért hivatkozik egy alacsonyabb rendű, az irányítási jogkörébe tartozó szintre egy olyan kérdésben, amit maga kellene, hogy kivizsgáljon. Bácska lakói már több petíciót átnyújtottak, hiszen szeretnék az illegális szeméttelepet felszámoltatni, de kérésük nem talált meghallgatásra. Pedig a szemét szennyezi a jelenleg használt kutat, így az ottani víz ihatatlanná vált. Lajtos kocsikból kell vinniük haza a vizet. A helyzet pikantériája, hogy az övezet, ahol a szemétlerakást végzik, természetvédelmi övezetté van nyilvánítva.
Az érintett adófizető polgárok egyelőre már azzal is megelégednének, ha a víz- és áramellátást és a hulladékszállítást állandóan biztosítanák és tisztázódna, hogy mindezért ki felel. A lakosok ugyanis hajlandóak fizetni mindenért, csak mondják meg végre nekik, hogy kihez forduljanak.
Ismeretlen elkövetők fenyegetései – A belügy is közönyösen állt eddig a helyzethez
A múlt egy másik eset is borzolta a kedélyeket, miután ismeretlen tettesek festékszóróval horogkereszteket festettek fel a Krivaja Kft. cégtábláira, mely a településen belül mutatja a cég telephelye felé vezető irányt. Az esetről értesítették a belügyi szerveket és a polgármestert is. A tettesek kilétéről egyelőre nincs hír.
És ha még ez nem lett volna elég, vasárnap este, 21 óra tájékában felgyújtották a Krijava Kft. piláki telephelyét. Benzinnel lelocsoltak egy 4.000 darab nagy körbála szalmát. A tűzoltók a helyszínre vonultak, de a lángokat csak reggel kilenc óra körül sikerült eloltani. A kár mintegy 500-600 ezer dinár. A belügyi szervek senkit sem állítottak elő a gyújtogatás kapcsán.
A Krivaja vállalat vezetői arra gyanakodnak, hogy mind a táblarongálás, mind a gyújtogatás egy a Krivaja (Bácsér) faluban élő, háborús veterán, „mélyszerb” csoportosuláshoz köthető. Ez a csoport többször is verbálisan fenyegetőzött a cégvezetőkkel és az ott dolgozó munkásokkal szemben, mivel szúrja a szemüket a magyarországi tulajdonú, prosperáló és folyamatosan fejlődő vállalat működése, illetve az, hogy ennél a magánvállalatnál az átlagbérek 40 ezer dinár körül alakulnak, míg a környéken működő más privát cégek igyekeznek 18-20 ezer dinárra leszorítani az alkalmazottak béreit. A vállalat vezetői már azon gondolkodnak, hogy ha a rendőrség és az önkormányzat nem tesz semmi (ezzel pedig tulajdonképpen cinkosságot vállalnak), akkor kivonulnak a szerbiai piacokról.
A cég vezetői és a helyben élő piláki és bácskai polgárok bíznak a nyilvánosság erejében, és abban, hogy a topolyai önkormányzat többször tett ígéretét végre-valahára beváltja. Ellenkező esetben nem állnak meg a petícióknál, hanem tüntetésekbe kezdenek a környéken és Topolyán egyaránt. A pilákiak és bácskaiak nagyon elkeseredettek, de készek a végsőkig kitartani, hiszen megengedhetetlen, hogy a Délvidéken 19. századi körülmények között éljenek a polgártársaink. A Krivaja vállalatnál pedig azt mondják, ha az állam és az önkormányzat nem képes megoldani a hasonló jellegű, nevezhetnénk „csetnik-magyar problémás viszonyokat”, akkor nem érdemes még egy jövedelmező üzletet sem működtetni a Délvidéken.
További fejlemények várhatóak
Az esetről a DélHír Portál napokon belül részletes helyszíni riporttal fog jelentkezni, és a még tisztázásra szoruló részleteket is bemutatjuk.
T. T.