Britek és az unió: kifelé a kapun?
Nagy-Britannia EU-tagsága nem járt előnyökkel a többi uniós országgal folytatott brit kereskedelemben – áll egy londoni kutatóintézet hétfőn ismertetett tanulmányában. A szigetországban a társadalmat évek óta megosztottság övezi az uniós tagság kapcsán. David Cameron azt ígérte, népszavazást fog kiírni a kérdéskörben.
A Civitas nevű elemzőház – amely az állam minél kisebb gazdasági szerepét és a szabad vállalkozás támogatását emeli ki fő célkitűzései között – egyebek mellett a 2004-ben uniós taggá lett közép- és kelet-európai országokba, köztük Magyarországra irányuló export értékének változásából vezeti le azt a következtetését, hogy a brit EU-tagságból nem származnak specifikus kereskedelmi előnyök.
A 483 százalékos növekedést nehéz utolérni…
A cég kimutatja, hogy a Magyarországra, Csehországba és Lengyelországba exportált brit áruk és szolgáltatások értéke 2004 és 2012 között – jelenlegi dollárértéken számolva – 143 százalékkal nőtt, Dél-Korea ugyanakkor 483 százalékkal, Kína 332 százalékkal növelte exportját e három gazdaságba.
A mostani kereskedelemre vonatkozó kimutatás csak olaj lehet a tűzre, hiszen a britek a fejük fölött meghozott brüsszeli döntések mellett a szabad munkaerő-áramlás miatt is szót emeltek és reformokat követeltek az Európai Unión belül. Cameronék szerint azzal nincs baj, ha valaki dolgozni megy hozzájuk, de azok, akik csak az ingyenes szociális ellátásokra pályáznak, már nemkívánatosak. A miniszterelnök különféle gyógymóddal – jövedelemszint, bevándorlási korlát – is előállt már, ezeket a Financial Times egyik interjújában fejtegette.
Nagy-Britannia lehet az Európai Egyesült Államok
Cameron szerint a briteket aggasztja az a lehetőség, hogy Nagy-Britanniát „beszippantja egy jövőbeni Európai Egyesült Államok”. Azt látják, hogy a döntések „valahol nagyon távol” születnek, nem az általuk választott képviselők alkotta brit parlamentben, és aggasztja őket az is, hogy a jelenlegi uniós szabályozás alapján olyanok is igényelhetnek szociális ellátásokat, akik soha nem dolgoztak Nagy-Britanniában. A brit kormányfő szerint ennek következtében a brit EU-tagság demokratikus támogatottsága mára „papírvékonnyá kopott”.
Végszó
A BBC megbízásából elvégzett legújabb országos felmérés mindenesetre azt mutatta meg, hogy valamivel több brit szavazna arra, hogy Nagy-Britannia maradjon az Európai Unió tagja, mint ahányan a kilépésre voksolnának.
(mno.hu nyomán)