Egyéb 

Mekkorára hízott az OTP Szerbiában és a környező országokban?

http://www.napimagazin.hu/images/napimagazin/logok/otp_logo.JPGMelyik országban vesz bankot az OTP? A kérdésre pedig Csányi Sándor vagy Bencsik László mosolyával fűszerezve érkezik is a sztenderd válasz: ott, ahol alacsony az OTP részesedése. Nagyjából tudjuk is, hol kicsi még az OTP, de valójában mekkora az egyes országokban a helyi OTP leánybank? Na, ennek a kérdésnek jártunk most utána.

Az OTP a régiós nagybankokhoz hasonlóan 2001 és 2006 között vásárolt pénzintézeteket a környező országokban, jellemzően kisebb bankok akadtak a horogra, Montenegróban és Bulgáriában sikerült azonban nagyobb bankot venni.

Montenegró

Az OTP 2006 óta van jelen Montenegróban, akkor az ország piacvezető hitelintézetét, a Crnogorska komercijalna bankát vette meg. Az OTP külföldi érdekeltségei közül itt a legmagasabb a részesedése, mérlegfőösszeg és saját tőke alapján is közel a piac ötöde az OTP banké. A nagybankok közé az NLB Montenegrobanka, az Erste és a Société Générale helyi leánybankja tartozik.

Bulgária

Az OTP a bulgáriai privatizációk során 2003-ban vásárolta meg a DSK Bankot, amellyel a bolgár bankpiac egyik legnagyobb szereplője lett az OTP. A mérlegfőösszeg és saját tőke alapján 10 és 13 százalékos részaránnyal az Unicredit Bulbank mögött a második legnagyobb bank Bulgáriában az OTP, amely a lakossági szegmensben kifejezetten erős: a lakossági hitelek 28, a lakossági betétek 15 százaléka van az OTP-nél.

Horvátország

A horvátországi Nova banka 2005 elején került az OTP tulajdonába, de itt nem állt meg a magyar bank: a horvát postabankért is érdeklődött, megszerezni azonban csupán egy kisebb bankot, a Banco Popolare horvát leánybankját sikerült. Azzal együtt az OTP mérlegfőösszeg alapú piaci részesedése közel 4 százalék a több mint 30 szereplős horvát hitelintézeti piacon, mérete jóval elmarad a három nagy, az Unicredit leány Zagrebaèka banka, az Intesa tulajdonában álló Privredna banka Zagreb és az Erste horvát leánybankja mögött, amelyek együttesen több mint a piac felét adják.

Szlovákia

Az OTP első külföldi akvizícióját Szlovákiában hajtotta végre, 2001 decemberében kötötte meg a bank a szlovák IRB adásvételi szerződését. A szlovák OTP jelenleg mérlegfőösszeg alapján 2,3 százalékos részesedéssel rendelkezik a 28 szereplős szlovák bankpiacon.

Románia

Az OTP a RoBank megvásárlásával 2004-ben lépett be a román bankpiacra és bár az évek során folyamatosan nőtt (2008 óta több mint a duplájára nőtt a mérlegfőösszege), még mindig kicsi a piaci részesedése. Romániában a tavaly végi adatok alapján 40 hitelintézet működött, az OTP kevesebb, mint 2 százalékos részesedésével ezen a piacon kis banknak számít. A nagy játékosok az Erste leánybankja, a BCR közel 17 százalékos és a Société Générale leány BRD 13 százalékos részesedéssel, de az OTP nem csak a 2 nagytól, de a listán következő Banca Transilvaniától, Unicredittől és CEC Banktól is jóval kisebb.

Ukrajna

Az OTP 2006-ban vásárolta meg a Raiffeisen ukrán leánybankját, egészen a válság kitöréséig jó ötletnek is tűnt belépni az ukrán bankpiacra: az ukrán OTP hitelállománya és mérlegfőösszege is több mint duplájára nőtt, a bank stabilan szállította a profitot. A válság elmélyülése azonban hatalmas veszteségekkel járt, és azóta is tart a mérlegalkalmazkodás (a nettó hitel/betét arány 515% volt a csúcson). Mérlegfőösszeg alapján az ukrán OTP 1,5 százalékos piaci részesedéssel rendelkezik a közel 180 szereplős ukrán bankpiacon. A piac legnagyobb szereplői a Privatbank, az Oschadbank és a Ukreximbank, amelyek együtt az ukrán bankpiac harmadát adják.

Szerbia

Az OTP 2005 decemberében a Niska bankát, 2006 márciusában a Zepter bankát, 2006 júliusában a Kulska bankát vásárolta meg, 2007 májusában egyesítették a szerb pénzintézeteket. Az azóta eltelt évek alatt érdemi növekedés nem történt a hitel-, betétállományban és a bank mérlegfőösszegében (viszont tartósan veszteségesen működik a szerb bank), jelenleg mérlegfőösszeg alapon 1,1 százalékos a részesedése a közel 30 szereplős szerb bankpiacon.

Oroszország

Az elképesztő mérető orosz bankpiacon közel 900 hitelintézet versenyez, a legtöbben az ország egy-egy részére, vagy egyes szolgáltatástípusra fókuszálnak. Így van ezzel az OTP is, amely mérlegfőösszeg alapon csupán 0,25 százalékos részesedéssel rendelkezik, viszont kiterjedt ügynökhálózatával igencsak sikeres a fogyasztási hitelek értékesítésében: tavaly 17,8 százalékos részesedést hasított ki az áruhitel piacon, a hitelkártya hiteleknél 3,7 százalékos részesedéssel a hetedik legnagyobb szereplő volt az OTP.

Szóval, mi mennyi?

Montenegróban és Bulgáriában az OTP vezető pénzintézet, a többi országban viszont kis szereplőnek számít, egy-egy résszegmenstől (pl. orosz és ukrán fogyasztási hitelezés) eltekintve semelyik országban nem meghatározó bank az OTP. Ebből a szempontból a külföldi akvizíciók terepe elsősorban Horvátország, Szlovákia, Románia és Szerbia lehet, az orosz-ukrán konfliktus elmélyülése miatt nem valószínű, hogy az utóbbi két országban vásárolna be az OTP.

Mekkorára hízott az OTP?

(portfolio)

Hasonló bejegyzések