Egyéb 

Előítéletek és általánosítások térképe: „Szerbia háborús övezet, Magyarország = gulyásleves”

a vargicMartin Vargic szlovák grafikus, aki Jay Simons néven is ismert, idejét általában azzal tölti, hogy térképeket készít.

Eddigi legismertebb munkája az internet térképe, amelyet ódon térképek stílusában rajzolta meg. Annak ellenére, hogy az óriástérkép leginkább egy középkori Föld-térképre emlékeztet, készítője szerint „méretarányosan” ábrázolja az internet világának szereplőit.

Ilyenformán nem csoda, hogy a legnagyobb területeket például a Facebook, a Google és a YouTube foglalja el – a Wikipédia egy Grönland-nagyságú szigetet foglal el mindössze, a Mozilla pedig még ennél is kisebb szigeten található. De hatalmas területen terpeszkedik például az Apple, a Yahoo vagy a Microsoft is. Aki tehát a térképet böngészi, elég reális képet alkothat az internet szereplőinek nagyságáról.

A térkép igencsak különleges, formailag teljesen eltér a hagyományos grafikonoktól vagy diagramoktól, amiken a hasonló dolgokat általában ábrázolni szokták. Lehet barangolni a netes „kontinensek” között, és olyan leleményekre találni, mint például az „Adat-óceánban” levő „Google-öböl”.

A „bűnös dolgok” pedig arrafelé kaptak egy külön „kontinenst”, ahol az igazi glóbuszon Dél-Amerika található: itt természetesen a pornóoldalakra, az online szerencsejátékra, a torrentoldalakra és az internetes bűnözés világára kell gondolni. Ettől nyugatra pedig még sötétebb dolgok kaptak helyet, a Deep Webnek nevezett szigetcsoport például a feketepiac, a drogkereskedelem, a neten rendelhető bérgyilkosok birodalma.

A profi infografikán ezen kívül még számos adat és statisztika szerepel.

a vargic06Vargic bevallása szerint három hétig dolgozott a térképen, és az Alexa.com látogatottsági adatait használta fel.

Legújabb, most megjelenő térképe egészen más témakört helyez a figyelem középpontjába. A sztereotípiák térképéről van szó. A térkép az országokat egy-két szóval jellemzi. Olyan államok is akadnak rajta, amelyeket az ábra szerint az emberiség akár nyugodtan le is írhatna. Vargic másfél hónapig gyűjtötte az előítéleteket tükröző terminológiát, a térkép elkészítése pedig három hónapot vett igénybe.

A sztereotípiák jelentős részével maga Vargic nem (vagy nem teljes egészében) ért egyet. A térképen szereplő általánosítások nagyrészt a nyugati világból származnak.

Magyarország helyén például a „gulyásleves” szó szerepel, fővárosát „kolbásznak” hívják.

Szlovákia (Vargic hazája) helyén előszor csak kérdőjelek voltak találhatók, ami viszont érthető, ha figyelembe vesszük, hogy úgyszólván mesterséges államról van szó. Aztán a kérdőjeleket cenzúrázták (?!).

Románia a Drakula nevet viseli, Bukarest pedig értelemszerűen „Drakula kastélya”. Szerbiát „háborús övezetnek” hívják, Montenegró pedig egy nulla, vagyis „nem létezik”.

Olaszország szimplán „pizza”, Skócia pedig „kilt” (skót szoknya).

Kanada egyenlő „rénszarvas és jéghoki”. Norvégia helyén pedig az áll, hogy „black metal” (mert a skandináv országban keletkezett az említett műfaj).

Akad még egy csomó őrültség, jópofaság (és némi igazság). A mellékelt ábra alkalmas egy kis csemegézésre, bár a napokban várható a térkép áttekinthetőbb változatának közzététele.

Az első képen: a térkép, a másodikon: Martin Vargic

K. P.        

    

Hasonló bejegyzések