Visszakerült Tisza István szobra a nemzet főterére
Körülbelül fél ezren gyűltek össze Tisza István szobrának újraavatásakor tíz órakor a Parlament északi szárnyánál. A rendezvényen megjelent a Jobbik több politikusa, így Szávay István és ifj. Hegedűs Lorántné is, és ott volt Ikotity István, az LMP országgyűlési képviselője is. (Tisza István 1903 és 1905 között, majd 1913-tól 1917-ig volt Magyarország miniszterelnöke. 1918. október 31-én merénylet áldozata lett. A Parlamentnél 1934 és 1945 között állt a szobra.) Az egyedüli szónok Orbán Viktor volt, előtte Nemcsák Károly színművész-színházigazgató szavalta el Reményik Sándor Magányos cipruság című versét. (Ezt a költő Tisza emlékére írta az eredeti szoboravatáskor.)
Orbán arról beszélt: elegük lett abból, hogy a Kossuth tér egy „kordonokkal körülzárt parkoló”, és szerették volna befejezni azt, amit „eleink az Országház köré megálmodtak”. Mint hozzátette, ha egy szobor ledöntése gyakran egy korszak végét jelzi, akkor egy másik felállítása egy korszak kezdetét mutathatja. „Négy év alatt helyreállítottuk Magyarország becsületét, ismét van értelme magyar jövőről beszélni”. Párhuzamot vont aközött, hogy a huszadik század elején „szilánkjaira hullott a monarchia”, illetve hogy 1945 után széthullott a Tiszának állított szoborcsoport. „A kígyó, ami végzett vele, negyed évszázaddal később az emlékét támadta meg.” A kormányfő szerint Tisza István szóvá tette, hogy más liberális és szocialista politikusok lesajnálták „a nemzetre alapozott politikát”. Majd ennek analógiájára aktuálpolitizált: „önjelölt demokraták elverik rajtunk a port, mert nem fogadjuk el, amit brüsszeli bürokraták mondanak nekünk.” A miniszterelnök szerint Tisza szavaival válaszolhatják nekik, hogy nemzeti alapokon állnak. Máshol „ködös tartalmú európaiságról” beszélt.
A miniszterelnök szerint Tisza István szobrának újraavatása egy új nemzetépítő korszak szimbóluma lehet. Ezután a kormányfő a szobor újjáalkotójával, Elek Imrével közösen leleplezte Tisza István szobrát, majd Szabó István dunamelléki református püspök mondott imádságot. Végül a megjelentek Szvorák Katalin népdalénekessel közösen elénekelték a Himnuszt.
A Jobbik országgyűlési képviselője, Szávay István a VS-nek elmondta: ő a Tisza István Baráti Társaságnak is alapítója volt, és csak távoli álomként tekintett arra, hogy a volt miniszterelnök szobra visszakerülhet a Parlamenthez. Mint mondta, külön örült neki, hogy Károlyi Mihály szobra viszont eltűnt a Kossuth térről. „Bízom benne, hogy átértékelődik a szerepe, de még a mai napig is háborús uszítóként beszélnek róla sokan, miközben sokáig ellenezte a háborút” – tette hozzá Tiszáról. Arra a kérdésre, hogy a Jobbik számára Tisza liberalizmusa is elfogadható-e, Szávay azt válaszolta: a mostani liberalizmussal nem lehet összevetni Tisza liberalizmusát, szerinte Tisza elsősorban a kor viszonyai közt volt liberálisnak mondható.
Az LMP-s Ikotity István a VS-nek arról beszélt: Tisza „nemzeti liberális” politikus volt, aki tiszteletet érdemel. Mint mondta, volt olyan az életében, ami nem tekinthető pozitívnak, de összességében a munkássága az volt. A politikus lapunknak elmondta, pártja nem szereti a folyamatos szembeállítást Károlyi Mihállyal, és örülnének, ha a közelben lenne szobra Károlyinak is. A rendezvényt pedig úgy értékelte, hogy sajnálja, hogy a kormányfő aktuálpolitikai beszédet tartott, ami megosztó lehet. Azt nem kommentálta, hogy több baloldali párt is elítélte Tisza István szobrának újbóli felállítását, ő személy szerint örül a Tisza-szobornak – mondta.
VS nyomán T. T.