Oktatási rendszer: ha a diák részeg vagy drogos, nem küldhető haza a suliból, mert azzal sérülnének a jogai
Szerbia-szerte gyakran szerveznek ún. szemináriumokat a tanítók és tanárok számára, ahol utasításokat kapnak, hogyan viszonyuljanak a diákokhoz különböző helyzetekben.
A tanügyesek egy-egy ilyen „agymosásért” olykor a saját zsebükből kell, hogy kiválasszanak háromtól tízezer dinárt, mert a helyi önkormányzatoknak általában nincs pénzük, hogy fedezzék az előadások költségeit.
Az előadók sok esetben olyan személyek, akik egy napot sem töltöttek a tanteremben, tehát sohasem dolgoztak közvetlenül gyermekekkel. A Szerbiai Tanügyi Dolgozók Szakszervezetének Uniója szerint pszichológusokról, pedagógusokról, sőt néha jogászokról vagy közgazdászokról van szó, akik befejeztek valamilyen tanfolyamot és amit ott hallottak, „átrágva” adják át a szemináriumok balszerencsés résztvevőinek.
A tanügyi dolgozók úgy vélik, a diákok lassan érinthetetlen kategóriává válnak.
A szemináriumok előadóitól például a következő gyöngyszemeket lehet hallani (egyik-másik ugyan a törvényben is szerepel):
Ha két diák verekszik, a tanár (vagy tanító) köteles szépen megkérni őket, hagyják abba. Ahhoz viszont nincs joga, hogy szétválassza őket.
Ha a tanuló puskázik, meg kell kérni, hogy ne tegye. Amennyiben ennek ellenére folytatja, rá lehet hagyni, mert legalább megmutatta, hogy fontos neki az osztályzat. Semmi szín alatt nem büntethető egyessel, illetve csökkentett osztályzattal.
Ha az egyik diák folyamatosan bántalmazza osztálytársát, nem iratható át másik iskolába, sőt, másik osztályba sem, hacsak a szülei nem adják beleegyezésüket, ami igencsak ritka eset. Előfordulhat tehát, hogy az áldozat az általános iskolai tanulmányok végéig kénytelen tűrni a bántalmazást. Drasztikusabb esetben a bántalmazott tanuló szülei átiratják gyeremeküket másik suliba.
Ha a diák leejt vagy ledob egy tárgyat a földre, a tanár semmi szín alatt sem parancsolhatja meg neki, hogy vegye fel vagy takarítsa el, mert az a kiskorú munkaerő kizsákmányolása lenne.
Ha a tanár észreveszi, hogy a diák alkoholt vagy kábítószert fogyaszt, netán terjeszti is, nem áll jogában megmotozni, sőt hazaküldeni sem. Azzal ugyanis sérülnének a tanuló személyi jogai.
Az Oktatási Minisztérium mossa a kezeit, szerinte a szemináriumok szervezése az Oktatásfejlesztő Intézet hatáskörébe tartozik. A Blic napilap magyarázatot kért az említett intézettől erre a sok képtelenségre, de hiába.
K. P.