Szabadlábon a háborús bűnös Dario Kordics
Tíz év börtönbüntetés után szabadult a karlaui börtönből Dario Kordics és vitték őt Bécsbe, ahonnan repülőgéppel június 6-án érkezett meg Zágrábba.
Kordicsot a hágai nemzetközi bíróság 25 év börtönbüntetésre ítélte, az ítélet 2004-ben emelkedett jogerőre, akkor szállították Scheveningenből a Graz melletti karlaui börtönbe. Összesen 16 év 8 hónapot, ahogyan ő kiszámolta, 6006 napot töltött rács mögött a 25 éves büntetésből. Harmadolással szabadult.
Graz-Karlau börtön
Dario Kordics és még kilenc társa (a horvátok által úgynevezett „lovagi csoport”) a nemzetközi közösségek nyomására 1997-ben önként feladták magukat a hágai törvényszéken.
Kordics alelnöke és tagja volt Herceg-Boszna Horvát Közösség Elnökségének, majd később Herceg-Boszna Horvát Köztársaságnak, egy időben pedig a Horvát Demokratikus Közösség (HDZ) boszniai elnöke is volt.
A nemzetközi törvényszék vádja ellene háborús bűncselekmények, emberiség elleni bűnök elkövetése, a háború törvényeinek, szabályainak, a genfi konvenciónak súlyos megsértése volt. Legfőbb vád a közép-boszniai faluban, Ahmicsimában 1993. áprilisában elkövetett mészárlásban való politikai felelőssége volt. A horvát hadsereg a faluban 116 bosnyák katonát és civilt gyilkolt le, köztük nőket és kiskorú gyerekeket is.
Ahmicsimai áldozatok
Dario Kordics szabadulását a börtön papja, Joseph Rieder jelentette be.
Az Osztrák-Horvát Kulturális és Sport Egyesület elnökének, Miroslav Piplicának útján üzent még a börtönből a sajtónak:
„Vissza akarok térni a hazámba és velük akarok élni. A legnehezebb volt számomra, hogy tíz éven keresztül, mióta beléptem a börtön kapuján, a családom, a feleségem és akkor három kiskorú gyermekem magukra maradtak, mindenféle segítség nélkül. Akkor jelentkezett Miroslav Piplica, régi barátom, akinek nem tudom eléggé megköszönni, amit értem tett. Amíg még élek, szeretném üzenni mindenkinek, hogy nem követtem el semmilyen háborús bűnt, tisztán állok az Úr és a családom előtt. Ha még kell valamit tenni az igazságért, tessék, itt vagyok.”
A karlaui börtön
Miroslav Piplica még hozzátette: „Dario 12 évig el volt felejtve, a könyv, ami róla és családjáról 2009-ben megjelent, egész más oldalát mutatja. Én jól ismerem őt, sok időt töltöttem vele akkor is, amikor a börtönben volt. Azt mondta nekem: Piplica, téged az őrangyalom küldött, a jó Isten küldött hozzám és a családomhoz. Egyszerűen többek lettünk, mint testvérek. Mellette maradtam, mert láttam, hogy becsületes és tisztességes. Személy szerint úgy gondolom, hogy ártatlan. Jelentkezett, elment, és mások bűneiért vezekelt. Ő kapta a legsúlyosabb büntetést a horvátok közül…”
Kordics érkezése után a zágrábi repülőtéren
Kordics Zágrábban, a repülőgépről leszállva megcsókolta a földet, míg a rá várakozók közül többen a „hazáért” jelszót kiáltották, de volt egy férfi, aki „gyilkost” és „sátánt” kiáltott. Őt a rendőrök kiemelték a többiek közül, illetve szorosan körbevették Kordicsot, hogy védjék.
Miroslav Piplica kijelentései túlzottan is elfogultak, mert ma már pontosan tudjuk, hogy a hágai nemzetközi bíróság a délszláv háború bűnösei közül keveseket ítélt 20 évnél hosszabb börtönbüntetésre, Kordics pedig 25 évet kapott. Személyében ártatlanságról beszélni enyhén szólva is túlzás.
Lerombolt mecset Ahmicsiban 1993-ban
1997. október 6-án érdekes csoport gyűlt össze a spliti repülőtéren. Tiz hágai vádlott gyülekezett ott Bosznia-Hercegovinából, hogy önként utazzanak Hollandiába a Horvát Demokratikus Közösség (HDZ) akkori legmagasabb rangú vezetőinek kíséretében. A hatalmas katonai repülőgép előtt sorfalat álltak az úgynevezett „lovagi csoport” tagjai és tapsuktól kísérve szálltak be a gépbe.
Kordics a spliti repülőtéren 1997-ben
„Tiszta a lelkiismeretem Isten és a horvát nép előtt is. Azért döntöttünk az önkéntes feladásról, hogy bebizonyíthassuk ártatlanságunkat a nemzetközi közvéleménynek és a Horvát Köztársaságnak is.” Emlékezetes szavai ezek Dario Kordicsnak. Nos, nem sikerült a missziója, 17 év börtön után tér vissza Zágrábba és szülőfalujába, Busovacsba.
Az ahmicsimai mészárlás vádlottjai Hágában
Ugyanakkor az is igaz, hogy az akkor Hágába utazott tíz horvát közül ő szabadult legutoljára, ő kapta a legsúlyosabb büntetést, voltak, akiket még bíróság elé sem állítottak, másokat 6-8-10-15 évre ítéltek. Rossz nyelvek szerint Kordics politikai befolyása már nem volt jelentős, ezért sem a HDZ, sem a horvát vezetők, személy szerint Franjo Tudjman, majd Stipe Mesics nem álltak ki mellette. (balkanimozaik blog)