Így is kipusztulhatna az emberiség
Nem is gondolunk bele, de Földünk durván 1600 kilométer per órás sebességgel forog saját tengelye körül, ez nagyjából 400 kilométer per órával gyorsabb a hangsebességnél. Ha bolygónk valamilyen okból hirtelen megállna, szörnyű halál várna szinte mindenkire.
Ha a Föld „behúzná a kéziféket”, az autók, emberek, épületek, minden, ami nem a bolygó része, vagy legalábbis alacsony és nincs rendkívül stabilan rögzítve, a tehetetlenségi erő miatt folytatná eddigi – nem érezhető – mozgását, azaz közel 1600 kilométeres sebességű lövedékké változna.
Akiknek valahogy sikerülne túlélniük a hirtelen megállást, azoknak a légkörrel gyűlne meg a bajuk: atmoszféránk ugyanis tovább száguldana és egy atomrobbanás lökéshullámával felérve pusztítana el mindent, a katasztrófa miatt fellobbanó lángok hamar hatalmas területeket borítanának be. Rendkívül erős viharok alakulnának ki, tovább fokozva a pusztítást.
Ha még ez sem lenne elég: a Föld forgásának megszűnésével bolygónk elvesztené a mágneses terét, mely megóv minket a kozmikus sugárzástól, a Napból áramló töltött részecskéktől. Ennek hiányában hamar olyan mennyiségű sugárdózist kapnánk, hogy az lenne a vesztünk.
A megállt Föld alakja közel tökéletes gömbbé alakulna a mostani geoid formából, mivel elveszne az a sebesség, mely miatt bolygónk az Egyenlítő mentén kidudorodik, a sarkoknál pedig belapul. Az óceánok újrarendeződnének, a bolygó nagy részét elárasztanák, Földünk egyik felén fél évig nyár lenne, fél évig pedig tél. Ha Föld 365 naponként tenne meg egyetlen fordulatot tengelye körül, akkor bolygónk egyik felét az örök nappal, másik felét az örök éjszaka uralná, mivel pont annyi idő alatt perdülne egyet, mint amennyi idő alatt megkerüli a Napot.
(stop.hu nyomán)