Egyéb 

Nézzünk a körmére!

nailsAz ápolt megjelenés legtermészetesebb szabályai közé tartozik a kéz és láb körmeinek gondozása. Kezünk a gyakorlott szemlélő és a képzett orvos számára a legfeltűnőbb helyen árulkodik egészségi állapotunkról. Színe, formája és állaga, esetleges hibái; foltok, barázdák, gödrök diagnosztikai útmutatóként szolgálnak.

Ha manapság körmeit rágó embert látunk, már nem arra gondolunk, mint akár 20-30 évvel ezelőtt, miszerint neveletlen, tartás nélküli, gyenge jellemű egyénnel állunk szemben. Az orvostudomány fejlődése megváltoztatta a társadalmi előítéletek is, a publikációk a közönség számára is megvilágították, hogy a körömrágás bizonyos ásványi anyagok hiányát mutatja, amely elfojtott indulatokkal, lelki problémákkal is párosulhat. A körmök vizsgálatának tudománya, az onychológia bebizonyította például a leváló körmök és a cukorbetegség kapcsolatát.

A puha vagy könnyen törő körmök pedig olyan emberre utalnak, akik életerejüket túlságosan is próbára teszik, rablógazdálkodást folytatnak testükkel, szellemükkel.

Gyermekeknél a túl vékony körmök a torokgyulladásra való hajlamot mutatják.

A vese megbetegedéseinek első jele lehet a hosszanti csíkok megjelenése a körmök felületén. Kitüremkedések reumatikus megbetegedésekre, ízületi gyulladásra utalhatnak.

Az egészséges emberek körmei maguktól is csillognak, felületük sima, rugalmas.

Nézzük, milyen jelekre kell még odafigyelnünk:

Pirosas körömhús, piros széllel: asztmára és agyvérzésre való hajlam mutatója.

Narancsszínű körömhús: belső mérgezési tünetek velejárója lehet.

Mély sárga színű köröm: a máj és az epe megbetegedéseire utalnak.

Zöldes színű körmök: fokozott orvosi megfigyelést igényel, mivel a szervezetben felhalmozódott méreganyagok jele.

Kékes színű köröm: a vérkeringés zavarait mutatja.

Barnába hajló körömszín: trópusi betegségekből kigyógyult embereknél figyelhető meg.

Amennyiben a félhold alakú körömalj láthatatlan, gyenge a szívműködést jelenthet.

Ha azonban a félhold elfoglalja a köröm felületének nagy részét, ez túl erőteljes szívműködés jelent.

Puha, vékony körmök: vérszegénységre, bizonyos ásványok hiányára valamint a hormonrendszer csökkent működésére utalnak. Ilyen esetben tojássárgája, olívaolaj, zöld színű zöldségek és gyümölcsök fogyasztását ajánlott, továbbá szükség esetén E-és D-vitamin, kalcium szedése ajánlott a természetes táplálkozás kiegészítése képen.

Törékeny, érdes körmök: a könnyen szerzett kék foltok a máj megbetegedésének lehetőségét vetik fel. Nőknél és fiataloknál többször előfordul, hogy a legkisebb sérülés mély, sokáig felszívódó nyomot hagy a bőrön, a körmökön. Ebben az esetben a sörélesztő, mint természetes B-vitamin forrás, a búzacsíra és a joghurt- félék nyújthatnak hathatós segítséget. A homeopátiás szerek közül a KH3 ajánlható.

Hosszában leváló felületű körmök: ha középen, hosszában leváló körmökkel találkozik, az orvos az A-vitamin hiányára gondol, amely abból is eredhet, hogy a beteg kevés húsételt fogyaszt. A citrom, sárgarépa és paradicsom fogyasztása kiküszöbölheti az egyoldalú táplálkozásból származó hiánytüneteket. A kálium pótlására napi kis mennyiségű gyümölcsecet alkalmas.

Beszakadásra hajlamos körmök: az idegrendszer gyengeségére valamint a kevés alvásra utalhat. Ebben az esetben is a B-vitamin pótlása eredményes, előfordulhat azonban, hogy szakorvos segítsége is elengedhetetlen. Elsősorban ki kell zárni a szervezetben esetleges férgesedés jelenlétét. Növényi kivonatok, zöldséglevek fogyasztása segíthet, az élősködök kiűzésében.

Túl kemény körmök: gyakran a pajzsmirigytúltengés idézhet elő túlságosan vastag, kemény körmöket. Pajzsmirigy-diéta, B-vitamin adagolás megelőzheti a betegség komolyra fordulását.

Mély piros körömhús: magas vérnyomás kísérő tünete, amely hajlam a szívinfarktusra is. A keringési betegségek legjobban bevált természetes ellenszere a galagonyalé, vagy tea fogyasztása.

 

(sztarklikk.hu nyomán)

Hasonló bejegyzések