Egy lehetséges akció, amelynek a fedőneve: Szerbia
A minap a Magyar Kereskedelmi Kamara magyar-orosz tagozata a szankciónak szentelt tanácskozásán hangzott el tanácsként a cégeknek a vegyesvállalatok létrehozása mondván, hogy ilyen formában az orosz piac könnyebben kezelhető.
A horvátok már feleszméltek
Ami azonban szintén járható út lehet: olyan országokon keresztül is el lehet érni hasonló eredményt, s némileg csillapítani a szankciók hatásait, amelyek nem tagjai az EU-nak. Ilyen ország Szerbia – ezt a horvátok már felismerték. Magyarországnak pedig egyébként is kiválóak a gazdasági, kereskedelmi kapcsolatai a szomszédos országgal.
Számos horvát cég – attól való félelmében, hogy elveszíti az orosz piacot – sürgősen szerbiai „kirendeltséget” nyit, ahol átcsomagolhatják termékeiket és tovább szállíthatják Oroszországba – számol be róla a Vajdaság Ma portál.
A horvát cégeket jelenleg az foglalkoztatja a leginkább, vajon milyen gyorsan lehet lebonyolítani a „szerbiai hadműveletet”, ám egyre inkább hajlanak afelé, hogy ha a szankciók eltartanak – márpedig erre jó esély van –, akkor ez az egyedüli lehetőség az orosz exportra. Az átcsomagolás természetesen megdrágítaná a horvát terméket, ezért most készülnek a számítások, mi a kifizetődőbb, Szerbián keresztül eljuttatni az árut Oroszországba, vagy kivárni a szankciók végét – írja a portál.
Fotó: KSH
Vlagyimir Putyin elnök döntése, amellyel betiltotta illetve korlátozta az élelmiszer behozatalát azokból az országokból, amelyek szankciókat vezettek be Oroszország ellen, Horvátországban leginkább a Podravka, a Kromaris, a PIK Vrbovec, a Vindija, a Belje termékeit érinti, ezek a cégek azok, amelyek kivitelük nagy részét évek óta Oroszország felé irányítják. Főként leves, hús, gyümölcs, konzerv és húskészítmény kerül innen az oroszok asztalára.
A szlovénok is lépegetnek
A szlovén Perutnina Ptuj ugyancsak boszniai és szerbiai cégeken keresztül szállítja ki termékeit az orosz piacra, jelentette ki a cég igazgatóságának elnöke, Roman Glaser. „A Perutnina Ptuj kisebb mennyiségű húst szállít Oroszországba és jelen pillanatban még nem világosak a piaci folyamatokban történő változások”, véli Glaser. „Az embargó valóban kihatással lehet üzleti terveinkre, amelyekben egyebek között nagyobb húskontingens kivitele is szerepel” – idézi a portál az üzletembert.
Magyar-szerb kapcsolatok
Fotó: KSH
A kétoldalú kapcsolataink egyébként is igen élénkek, s szépen teljesít a külkereskedelem ebben a viszonylatban. Tavaly a Magyarország és Szerbia közötti kereskedelmi forgalom meghaladta az 1,6 milliárd eurót. Ez minden idők legnagyobb kereskedelmi forgalma a két ország között. Magyarország az 5. legnagyobb befektető és az 5. legnagyobb exportőr is Szerbiában. Szerbiában már most is mintegy 400 szerb-magyar vegyesvállalat működik.(logisztikama)