Egyéb 

A „kűfalak” dicsérete Zentán

A vásárhelyi téglaépítészetről készült művészi fotográfiákból nyílik kiállítás szerdán Zentán, a Városi Múzeumban.

A VIII. Vásárhelyi Fotószimpózium keretében tizenkét neves hazai fotóművész egy héten át járta a dél-alföldi város utcáit, hogy ismert és kevéssé ismert téglaépületeket kapjanak lencsevégre. A tégla – definíciója szerint „földből emberkéz munkájával nyert és tűz által megnemesedett anyag” – a legkiemelkedőbb építőanyag, mely Hódmezővásárhely míves épületeit jellemzi. A kiállításon több mint félszáz alkotáson jelenik meg a vásárhelyi tégla: Sándy Gyula és Borsos József templomain és középületein, valamint a népiesen „kűfalnak” nevezett árvízvédelmi falon, amely nevével ellentétben szintén téglából épült.

Az immár több mint egy évtizedes múltra visszatekintő fotóművészeti seregszemle minden évben más és más témát ad az ország neves fotográfusainak. Az itt alkotó művészek „messziről jött emberként” olyan részleteket fedeztetnek fel Vásárhely épített, szellemi és emberi kincseiben, amelyek mellett a „mindennapok rohanásában” elmenvén fel sem tűnik, hogy micsoda érték és szépség lakozik a városban.

A tégla dicsérete című kiállításon Balla András, Csák Miklós, Dozvald János, Dömötör Mihály, Eifert János, Fejér István, Herbst Rudolf, Kocsis István Tamás, Kresz Albert, Módos Gábor, Oravecz Attila, és Tóth József fotóművészek munkáit tekinthetik meg az érdeklődők szeptember végig a zentai múzeumában.

MTI nyomán T. T.

Hasonló bejegyzések