A Naprendszerben lakni nem egy életbiztosítás
A kisméretű meteoritok becsapódása nem jelezhető előre, bármikor jöhetnek, bízni legfeljebb abban lehet, hogy lakatlan területre esnek – mondja egy csillagász, aki egyébként nem veszi biztosra, hogy a nicaraguai fővárosban ilyen égitest ért földet.
Meteorit csapódott be a nicaraguai főváros, Managua területén hatalmas robajjal és mély krátert hagyva maga után – közölték múlt vasárnap a közép-amerikai ország hatóságai. A közelben élők százai menekültek ki házaikból attól tartva, hogy földrengés van.
Az eseményben, amely az 1,2 milliós nagyváros nemzetközi repülőtere közelében, egy erdős területen történt vasárnapra virradó éjjel, csodával határos módon senki sem sérült meg. Wilfredo Strauss, a helyi földrengésfigyelő intézet egyik szakértője szavai szerint az égitest 12 méter átmérőjű és mintegy 5 és fél méter mély krátert vájt a földbe.
A mintegy 50 fokos szögben becsapódó meteorit érkezését a tanúk szerint semmilyen fényjelenség nem kísérte, az általa keltett két kisebb földrengést azonban regisztrálták a földrengésfigyelő intézet műszerei is. A hatóságok szerint egyelőre nem világos, hogy a meteorit teljesen elégett-e, vagy az általa ütött kráter mélyén fekszik. A kormány amerikai geológusok segítségét kéri a tudományos jelenség felméréséhez. A közelben lakók először valamilyen robbanásra gyanakodtak. Az ütközés ereje folyadékot, homokot és port vert fel a levegőbe, s nyomában égett szag terjengett. A Földbe évente átlagosan öt meteorit csapódik be.
Fizetett politikai hirdetés: |
|
Az ilyen, nagyon kis méretű meteorittestek becsapódása nemigen jelezhető előre, ugyanis nagyon halványak, ráadásul sokszor teljesen váratlan irányából, például a Nap felől érkeznek, így aztán nem is lehet észlelni őket. A Naprendszerben pedig több millió ilyen test keringhet, és bár ebből több százezret már felmértek, soknak a pályája is ismert, de bőven vannak még ismeretlen testek.
A meteorszakértők arra hívják fel a figyelmet: arról sem jött beszámoló, hogy valamilyen nagyméretű test átszáguldott Nicaragua égterén, márpedig ez nagyon nagy zajjal és éjszaka nappali fénnyel járt volna, másrészt darabok sincsenek, így aztán még az sem egészen biztos, hogy valóban meteorit csapódott be.
(MTI nyomán)