A délvidéki magyar média és a politika összefonódása – Kinek kellene lemondania?
A Vajdasági Újságírók Független Egyesülete szerint elfogadhatatlan egyes újságírók és szerkesztők részvétele a nemzeti tanácsi választások kampányában – tájékoztat a szervezet közleményéről a Vajdaság Ma.
A nemzeti kisebbségek október 26-án választják meg nemzeti tanácsaikat. Megállapítást nyert, hogy nemzeti kisebbségek nyelvén működő médiumokban dolgozó újságírók, szerkesztők is szerepelnek a pártlistákon, és aktívan részt vesznek a választási kampányban – áll a szakmai szervezet közleményében
„Ennek a gyakorlatnak véget kell vetni, mert ellentétes a médiaszabadság elvével, de ütközik a jó ízléssel is” – fogalmaz a szakmai társulás. A közleményben hozzáteszik: az újságírók és a szerkesztők is foglalkozhatnak aktív politizálással, ám ebben az esetben fel kell hagyniuk szerkesztői és újságírói tevékenységükkel.
Portálunk megvizsgálta, hogy a délvidéki magyarság esetében mit is jelentene, ha a magyar nyelven tájékoztató médiumok az újságírói szervezet ajánlásának eleget tennének.
Az említett lista második helyén egyből a Hét Nap egykori mogulja Dudás Károly neve szerepel, aki azonban néhány éve átadta a stafétát kollégáinak, így az ő esetében már csak posztumusz keveredik a médiafüggetlenség a pártpolitikai célokkal.
Őt követi lejjebb, a 6. helyen Penovác Náray Éva, aki a VajdaságMa online hírportál munkatársa.
A Szabadkai Rádió magyar szerkesztőségének fő- és felelős szerkesztője
Németh Ernő, aki a Kossuth Rádió szabadkai tudósítója is, a 18. helyen szerepel a listán.
Ilyen például az egyetlen magyar nyelven megjelenő napilapunk a Magyar Szó igazgatója Ökrész Rozália, aki korábban a tartományi pénzügyi titkárhelyettesi posztot töltötte be és idén tavasszal a Vajdasági Magyar Szövetség köztársasági listáján a 16. helyet foglalta el.
A lap főszerkesztő-helyettese Bajtai Kornél szintén a VMSZ színeiben volt képviselő a szabadkai Városi Tanácsban.
Az Újvidéken, a Magyar Szó épületében székelő Mozaik TV-t fenntartó Mozaik Alapítvány elnöke Kiss Gyula, aki a VMSZ Tanácsának is tagja. Míg a TV megbízott igazgatója Király Károly a VMSZ újvidéki városi képviselő-testületi listáján szerepelt két éve.
Kérdés, hogy a délvidéki magyar szerkesztőségek megfogadják-e a Vajdasági Újságírók Független Egyesületének a tanácsait, vagy továbbra is azt vallják majd, hogy a pártpolitikai kötődésük mellett egyben a független és elfogulatlan újságírás erényét is képviselni tudják a munkájukban, a délvidéki magyarság tájékoztatásában?
K. J.