Tényleg a csillagközi térből jöhetett az élet
Szokatlan szerves molekulát találtak amerikai és német asztrofizikusok 27 ezer fényévnyire, a Sagittarius B2 nevű óriási porgázfelhőben. A felfedezés arra utal, hogy az élet építőkövei a csillagközi térből származhatnak – írják a Cornell Egyetem, a Max Planck Rádiócsillagászati Intézet és a Kölni Egyetem tudósainak közös tanulmányában.
A tudósok a chilei Atacama-sivatagban 5000 méteres magasságban működő, a szubmilliméter és milliméter hullámhosszúságú sugárzást észlelő óriás rádiótávcső-rendszer, az ALMA segítségével pásztázták a Tejútrendszer centrumához közeli Sagittarius B2 régiót. A legmodernebb földi telepítésű csillagászati eszköz segítségével a korábbi vizsgálatokhoz képest 10-szer nagyobb felbontásban tapogatták le a porgázfelhő molekuláris összetételét, így fedezték fel az izopropil-cianid által kibocsátott sugárzást.
A Sagittarius B2-höz hasonló csillagképződési régiókban gyakran bukkannak szerves molekulákra, ám ezekben a szénatomok egyszerű láncba rendeződnek. A most felfedezett izo-propil-cianid 4 szénatomból, 7 hidrogénatomból, valamint egy nitrogénatomból áll, és ágas-bogas szerkezete semmiben sem emlékeztet a világűrben korábban talált egyszerű szerves molekulákra.
(index.hu nyomán)