Nincs gáz Szerbiában?
Szerbiában napok óta energiaválságról cikkezik a sajtó, azonban a kormány ezt cáfolja. „Lesz elég áram, – jelentette ki a miniszterelnök – habár sokat segítene, ha az emberek próbálnának takarékoskodni, hiszen a legfontosabb szénbányánk 50 százaléka még mindig víz alatt van”- fejtette ki véleményét a kormányfő, utalva az elmúlt időszak árvízi káraira.
Nem hiába int takarékoskodásra a miniszterelnök. Gazdasági szakértők úgy vélik, hogy az ország energiaszükségletének egyharmadát importtal kell majd megoldani. Előzetes becslések szerint 2-3 millió tonna szenet is importálhat a balkáni ország, mivel drágul a szerbiai bányákban termelt szén. A nagykereskedelmi ár 11,7 százalékkal emelkedik – nyilatkozta ezzel kapcsolatban Vladan Milošević, a Resavica közvállalat vezérigazgatója a Blic-nek. „A szén ára tavaly óta nem emelkedett”– mondta a vezérigazgató.
Gáz van, vagy nincs?
Szerbiában várhatóan a gáz is drágul majd, ennek oka pedig a dinár gyengülése. A válság nyomán kiderült, hogy a Szerbiai Gázművek jövőre sokkal szigorúbban kívánja behajtani a gázdíjakat, ha valaki nem tud fizetni, azt azonnal lekapcsolják. Ennek oka, hogy gázművek az idén mintegy 150 millió euró veszteséggel számol. Előzetes kalkulációk szerint a felhasználók átlagban 3,6 százalékkal fizetnek majd többet a gázért.
Az áram ára idén semmiképpen nem emelkedik, nem kell korlátozásra számítani jelentette ki a kormány. Valamint nem emelkedik az elektromos energia ára sem a következő hat hónapban. Gázból pedig lesz elég, mivel körülbelül 450 millió köbmétert tároltak el a Banatski Dvor-i tározóban – intett nyugalomra a kormányfő a múlt héten.
A Vesti online beszámolója szerint a szerbiai hőerőművek legtöbbjének nem okoz majd gondot az október 15-én kezdődő fűtési szezon. Azonban néhány városban jelentkezhetnek problémák az ellátásban, mert ott nincsenek meg kellő mennyiségben az energiahordozók.
Aleksandar Antić energiaügyi miniszter a veszélyeztetett városok: Trstenik, Smederevo, Priboj, Valjevo, Novi Pazar és Vranje vezetőivel egyeztetett a múlt héten, hogy senki ne maradjon fűtés nélkül a télen.
Több forgatókönyves megoldás
Dusan Bajatovic, a szerbiai gázszolgáltató igazgatója kijelentette: több forgatókönyvön dolgoznak a szükséges gázmennyiség biztosítása érdekében. Az egyik lehetőség az, hogy Oroszországtól vásárolnak gázt, ami alapvetően attól függ, hogy az orosz fél kész-e jóval nagyobb napi mennyiséget szállítani.
„Ez azonban többletköltségeket jelentene, és ezt a fogyasztók is megéreznék, mert kis mértékben növekedne a gáz ára” – hangsúlyozta Bajatovic.
A másik lehetőség, hogy magyarországi tárolókban raktároznának. Nem ez lenne az első eset, hogy a szerb gázellátásban hazai segítséget kérjenek. A 2009-es gázválság idején is Magyarország volt az, aki kisegítette Szerbiát. Akkor felmerült, hogy állandó bértárolás lenne a két ország között, de ez végül nem konkretizálódott.
Válság van, mégsem beszélünk róla
Zorana Mihajlović építési, közlekedési és infrastruktúráért felelős miniszter szerint „Szerbiában energiaválság van, de nekem úgy tűnik, erről senki sem beszél.” A tárcavezető a Blic napilapnak adott interjújában arról beszélt, hogy szerinte Szerbiában már több mint tíz éve nincs energiabiztonság.
Az elmúlt hónapok árvízi problémáira is utalt Mihajlović, amelyek miatt veszélybe került a Szerbiai Villanygazdaság (EPS) stabilitása is. A másik jelentős probléma Oroszország és Ukrajna kapcsolatának válsága. A Srbijagas csak Oroszország irányából kap gázt, ami azt jelenti, hogy az ellátásban felmerülő bármilyen akadály közvetlen veszélyt jelenthet Szerbia számára.(Kitekintő)