gorgeyverseny_004Egyéb 

Kilenc délvidéki település képviseltette magát a Görgey Artúr történelemversenyen

gorgeyverseny_004Hatodik alkalommal kerül sor pénteken a Görgey Artúr történelemversenyre, idén a verseny témája az első világháború, azon belül is az olasz front, a megmérettetésen székelyföldi, vajdasági, partiumi és olasz diákok is részt vesznek.

A történelmi vetélkedő a KLIK Szegedi Tankerülete, a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány, a Csongrád Megyei Önkormányzat, a Mozaik Kiadó, a Rubicon Kiadó, Gruppo Speleologico Carsico, CI-FI Civil Központ támogatásával jön létre A szegedi Tisza-parti Általános Iskola, a Meritum Kulturális és Művelődési Közhasznú Egyesület és az Ötágú Síp Kulturális Egyesület és a Katolikus Ifjúsági Alapítvány közös szervezésében. A vetélkedőre Csongrád megyén kívül Délvidékről, Bánátból, Partiumból és Székelyföldről, valamint Doberdóról (Sagrado városából) érkeznek versenyzők. “Eddig 56 3 fős csapat nevezett, négy országból, a külföldi csapatokat komplex programokkal várjuk, a Tisza-parti Általános Iskola diákjainál szállásoljuk el a vendégeket, és a szegedi fiatalok tartanak majd városnézést a külföldieknek” – ismertette Mikó Valér, a Tisza-parti Általános Iskola történelemtanára, a verseny egyik szervezője, valamint hozzátette, hogy a vendégeknek nem csak Szegedet mutatják majd meg hanem Ópusztaszert és Kecskemétet is.

“A verseny napján az iskolában kiállítást rendezünk be, Szanka József gyűjteményéből, illetve Olaszországból, a Gruppo Speleologico Carsico Egyesülettől kaptunk egy kétnyelvű tablót, ami kötődik az Isonzó menti harcokhoz, ezek mellett pedig Császári és Királyi 46. gyalogezred algyői hagyományőrző csoportjának tagjai állnak díszőrséget, a megnyitón pedig fellép a házigazda iskola kórusa és Matus Mihály tárogatóművész, valamint Stencinger Norbert hadtörténész tart előadást” – fűzte hozzá Murányi Gábor, a Meritum Kulturális és Művelődési Közhasznú Egyesület elnöke.

“A verseny célja az első világháborús centenáriumra való emlékezés mellett a kapcsolatteremtés, a magyar-olasz és a magyar-magyar kapcsolatok erősítése, és persze az általános iskolások történelemtudásának fejlesztése” – mondta el Szécsi Imre, a Katolikus Ifjúsági Alapítvány irodavezetője. A verseny írásbeli feladatokból áll, melyeket Új Imre, debreceni tanár állít össze, a szervezők előre kiadták az elérhető szakirodalmat a felkészüléshez. “Nem könnyűek a feladatok a nyertes csapatok is hetven százalék körül szoktak teljesíteni” – árulta el Horváth István Károlyné, az “Ötágú Síp” Kulturális Egyesület elnöke. Az egyesület – amely nevét Illyés Gyula hasonlatából vette, amely szerint “Bár Magyarországot Trianonban ötfelé szabdalták, a magyar kultúra egy és oszthatatlan./Tud olyan harmonikusan, szépen együtt szólni, mint egy ötágú síp, amelynek szárai különbözőek, a hangszer mégis egy” – a verseny szervezésén belül a határon túli magyarok meghívásáért és útjuk lebonyolításáért felelős, nekik köszönhető a székelyföldi csapatok részvétele a rendezvényen. “A verseny fődíja egy isonzói tanulmányút, azonban egyik induló sem megy haza üres kézzel, könyvjutalom és tovább díjak várnak a diákokra” – ismertette Szécsi Imre.

A Görgey Artúr történelemverseny indulói térképen:

terkep

(SzegedMA)

Hasonló bejegyzések