Egyéb 

Véget érhet a kommunista alapú külpolitika Magyarországon?

Szávay István, a Jobbik alelnöke hétfőn az Országgyűlésben Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminisztert kérdezte arról, hogy mikor várható végre valódi kiállás a külhoni magyar közösségek jogai, törekvései mellett. A miniszter – az elődeitől eltérően – normális hangnemben, a problémák miatt már-már mentegetőzve válaszolt, kiemelve a konszenzus fontosságát a nemzetpolitikában.

Szijjártó Péter első hivatalos külügyminiszteri látogatása során szlovák kollégájával, Miroslav Lajčákkal találkozott még a múlt héten, Pozsonyban. Az, hogy egy magas rangú állami vezető megválasztása, vagy kinevezése után hova, mely államba látogat először tagadhatatlanul szimbolikus jelentőséggel bír. Orbán Viktor esetében ez az úticél 2010-ben és 2014-ben is Lengyelország volt (1998-ban még Franciaország), Martonyi János pedig 2010-es kinevezése után elsőként Szerbiába, míg Navracsics Tibor Szlovéniába látogatott el.

Szijjártó valószínűleg hosszabb ideig fogja betölteni a magyar diplomácia vezető pozícióját, mint elődje, így esetében a Pozsonyba tett látogatás mindenképp többletjelentőséggel bír. Ezért is furcsa, hogy Szűcs Dánielnek, a felvidek.ma újságírójnak szavaival élve „a magyar külgazdasági- és külügyminiszterből tegnap [azaz október 7-én – a szerk.) csupán a külgazdasági utazott Pozsonyba.” A találkozó során ugyanis egyáltalán nem kerültek elő az úgynevezett forró témák, azaz a felvidéki magyar közösségek létében, megmaradásában érintő ügyek, mint az állampolgársági- és nyelvtörvény, a dunaszerdahelyi rendőrattak kivizsgálása vagy éppen a Beneš-dekrétumok ügye.


Szávay István VS. Szijjártó Péter

Szávay István, a Jobbik alelnöke ezért szóbeli kérdéssel fordult a miniszterhez, azt tudakolva, hogy vajon mikor lesz végre elsődleges a magyar kormány kül- és nemzetpolitikájában a külhoni magyarság érdeke. A jobbikos képviselő hosszan sorolta a felvidéki mellett a kárpátaljai, erdélyi és délvidéki magyar közösségek gondjait, hangsúlyozva, hogy a magyar kormány sehol nem tudott az utóbbi években érdemi eredményt felmutatni a területi autonómia ügyében. Szávay a továbbiakban többek közt megemlítette az önálló magyar választókörzet hiányát Kárpátalján, az ottani besorozásokat és betelepítéseket, a székely zászló és az azt kitűző önkormányzatok román hatóságok általi üldöztetését, a román régiósítási terveket valamint Szerbia feltételek nélküli beengedését az Európai Unióba, illetve Mozsor, Csúrog és Zsablya lakóinak máig tartó kollektív bűnösségét is.

Szijjártó Péter, fideszes szokásoktól eltérően őszintének tűnő válaszában azt hangsúlyozta, hogy a külhoni magyar közösségek ügye „olyan kihívás, amely kétségtelenül jelen van a magyar külügyminisztérium prioritásai között.” A miniszter hangsúlyozta, hogy a külhoni magyar közösségek ügyéről ezután rendszeresen egyeztetni fog az országgyűlési képviselettel rendelkező pártokkal, illetve ki fogja kérni a helyi magyar pártok véleményét, meglátásait is. „Azt tudom mondani önnek tisztelettel képviselő úr, hogy kérem, kövesse figyelemmel a szomszédos országokba külügyminiszterként tett útjaimat is és azt tudom Önnek ígérni, hogy mindig, minden tárgyalásomon a legfontosabb kérdések között szerepel a helyi magyar nemzeti közösség ügyeinek kérdése” – fejezte be válaszát Szijjártó.


Szávay István Magyarország 2013-as költségvetéséről

Az Alfahír kérdésére Szávay István, a Jobbik alelnöke elmondta, meglepte a miniszter őszinte válasza, szóbeli elkötelezettsége a külhoni magyarság ügye mellett és készsége a kirekesztések nélküli, konszenzusos együttműködésre. „Csak remélni tudom, hogy ez nem egy újabb kommunikációs trükk, bízom benne, hogy miniszter úr komolyan gondolja amit mondott és a kormány számára a külpolitikában ezentúl valóban a külhoni magyarság érdeke és az ebben érdekeltekkel való konszenzuskeresés lesz az elsődleges.” Szávay azonban hozzátette azt is, vannak kétségei, szerinte jó lett volna például ezt vagy egy ehhez hasonlóan elkötelezett beszédet a pozsonyi találkozó utáni közös sajtótájékoztatón is meghallgatni.

Kovács Dávid Attila – alfahir.hu

Hasonló bejegyzések