Jönni fog a katasztrófa, nincs mese
Érdekes cikket publikált legutóbb a technikai alapon történő és programozott kereskedésben jártas Mark Hulbert, a Hulbert Financial Digest alapítója, aki arról értekezett, hogy a tőzsdei összeomlások sajnos elkerülhetetlenek. Az általa említett modell alapján közel 2 évente kellene legalább 5 százalékos napon belüli esésnek jönni az amerikai részvénypiacon, erre legutóbb viszont közel 6 éve volt csak példa. Ezek alapján igencsak benne van már a levegőben a nagy összeomlás.
Bizonyára megfakult már a befektetők emlékeiben, hogy milyen is egy nagy tőzsdei összeomlás, hiszen az elmúlt években hozzászoktunk, hogy a piacok szinte csak felfelé mennek. A héten látott tőkepiaci folyamatok viszont arra világítanak rá, hogy az összeomlás bármikor bekövetkezhet.
A szerdai kereskedésben napon belül a Dow Jones indexnél megvolt az 508 pontos esés is, pontosan akkora, mint amit 1987-ben, az eddigi legnagyobb tőzsdei összeomlás alkalmával megfigyelhettünk. Akkor persze az 508 pontos esés jóval nagyobbnak számított, mivel az index értéke a mostani töredéke volt. Ha százalékban akarnánk, hogy a kettő összehasonlítható legyen, akkor a Dow-nak most több mint 3700 pontot kellett volna esnie.
Hulbert kiemeli, hisszük vagy sem, az ilyen mértékű összeomlások is a tőzsdék elkerülhetetlen, természetes velejárói, még ha nagyon ritkán következnek is be. Azt pedig ne gondoljuk, hogy a piaci reformok ezt meg tudják előzni.
Az elmúlt évtizedben készült egy tanulmány, többek között Xavier Gabaix pénzügyprofesszor nevével fémjelezve, mely azt próbálta megjósolni, hogy a nagy napon belüli részvénypiaci esések milyen gyakorisággal következnek be.
A komplex matematikai formula, amit a szakértők kifejlesztettek, azt mutatta, hogy egy legalább 20 százalékos esés 104 évente egyszer fordul elő átlagban. Ez nem azt jelenti, hogy pontosan 104 évente jön egy tőzsdekrach, hanem ennek gyakoriságát jelzi hosszútávon. Vagyis elképzelhető, hogy az életünk során több ilyet is látunk, de az is lehet, hogy egyet sem.
A modell persze nem csak 20 százalékos esések megjósolására alkalmas, legalább 5 százalékos napi esést például 61 alkalommal jósol az elkövetkező 100 évben, vagyis nagyjából 20 havonta egyszer. A legutóbbi, napon belül 5 százalékos esés a Dow Jones indexnél még 2008 decemberében volt, mintegy 6 évvel ezelőtt. Ezek alapján nem lehet kérdés, jön benne van a levegőben a nagy korrekció.
(portfolio.hu nyomán)