A szerb állam azt ígéri, jövőre talpra állítja az állattenyésztést! Ki hisz neki?
A szerb kormány és a mezőgazdasági minisztérium illetékesei azt ígérik, hogy a lehető legcélszerűbben ütemezik át a 2015-ös évi költségvetést, amelyből állítólag több pénz jut majd a mezőgazdaságnak és azon belül az állattenyésztésnek.
Jelentős eszközöket választanak ki tejprémiumokra, a minőségi tenyészállatokra, borjú-, sertés- és juhtenyésztésre, valamint a méhészetre, állítják a minisztériumnál.
Prof. Miladin Ševarlić, a belgrádi Mezőgazdasági Intézet tanácsadója szerint a kormány egyik elsődleges feladata a reprodukciós központok erősítése. Mint mondta, az állam többéves felelőtlen agrárpolitikája miatt a szerbiai mezőgazdaság meglehetősen alacsony szintre süllyedt.
– Csak a minőségtől és az áraktól függ, szükséges lesz-e hosszabb távon behozatalra támaszkodni vagy ezt mégis sikerül elkerülni – hangsúlyozta Ševarlić.
Az említett szakember úgy véli, az állami földterületek regisztrált gazdaságoknak való bérbeadását függővé kellene tenni az állatok számától.
– Ugyanakkor célszerű lenne támogatást (szubvenciókat) bevezetni minden bejegyzett állat után – a farmokon levő állatok számától függetlenül – szögezte le Ševarlić.
Az őshonos állatfajták kulcsfontosságúak a szerbiai állattenyészés felújítása szempontjából. Ezzel egyetért Zoran Rajković, a verseci Agrozavod Mezőgazdasági Szakszolgálat állattenyésztési tanácsadója is.
– Nem vitás, hogy az állami kasszából nagyobb eszközöket kellene kiválasztani minden egyes állat után, valamint több pénzt fordítani a genetikai kapacitásokra. Továbbá nem csökkenteni, hanem ellenkezőleg: növelni kellene a tejprémiumokat. Emellett az állam jól tenné, ha erőteljesen finanszírozná az őshonos fajták genetikai erőforrásait. Ily módon az érkező külföldi cégek is fiatal minőségi tenyészállatokat vásárolhatnának – mondta Rajković.
F. F.