Egyéb 

Vegzálás: nem vihetünk Magyarországra házi pálinkát!

Ha a magyar vámhivatal szakemberei valakinél külföldről hozott, zárjegy nélküli szeszes italt találnak, a büntetés minimum 30 ezer forint (kb. 95 euró). Mivel nincs vámvizsgálat a belső uniós határon, így bárhol az ország területén lebukhatnak, akik zárjegy nélküli, vagyis otthon főzött pálinkát szállítanak az autóban.

A Kossuth Rádió Hajnal-táj című műsorba betelefonáló hallgatót több tízezer forintra bírságolták meg határátlépéskor. Mint ahogy elmondta, a határon kérdésre válaszolva elismerte, házi készítésű pálinkát visznek magukkal. Ekkor a hatóság munkatársa félreállította az autót, és átnézte az utas-, illetve a csomagteret. Egy megkezdett üveg pálinkát talált, azt elkobozta, és 20 ezer forint bírságot szabott ki.

Lehet otthon főzni, de utaztatni már nem szabad a pálinkát. Ezt már Suller Attila, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szóvivője mondta a műsornak, aki hozzátette: házilag előállított pálinkából egy litert sem lehet behozni az országba. A törvény arra sem ad lehetőséget, hogy ha valaki például Erdélyben ajándékba kap fél liter pálinkát, akkor azt a határt átlépve is megtartsa.

A szóvivő szerint ennek a szabályozásnak nagyon egyszerű az oka, a hatóságok szeretnék elkerülni, hogy ellenőrizetlen alkoholtermék kerüljön be az országba.

Külországi üzletben vásárolt, a külföldi állam zárjegyével ellátott égetett szeszből 10 liter szabadon átvihető a határon. Utóbbi ellenőrzött körülmények között előállított termék, amely után megfizették az adót. Sörből más európai uniós tagállamból 110 liter hozható be, borból 90 liter – ezek nem zárjegyes termékek.

Tehát fél liter Erdélyben vagy Délvidéken ajándékba kapott pálinka miatt is minimum ekkora bírságot kell hogy kiszabjon a pénzügyőr, az italt pedig el kell koboznia.

Nem kereskedelmi jellegű áruk

A nem kereskedelmi jellegű import olyan árubehozatalt jelent, amely alkalmi jellegű, és kizárólag az utas vagy családtagjai személyes használatára, illetve ajándék céljára szánt árucikkekből áll. Nem szolgálhat semmiféle kereskedelmi vagy gazdasági célt.

Vámmentes „személyi poggyász”

A „személyi poggyász” alatt a poggyászunk egészét kell érteni, melyet a közösség vámterületére való megérkezéskor a vámhatóságnak be tudunk mutatni, illetve az előre vagy a magunk után küldött csomagokat feltéve, ha azt a feladáskor kísérőpoggyászként regisztrálták, és ezt dokumentálni is tudjuk. Jövedéki termékek esetében a „személyipoggyászként” vámmentesen vámkezelhető termékek mennyiségét tételesen felsorolja a jogszabály.

Dohánytermék esetében:

-40 db cigaretta, vagy

-20 db szivarka (darabonként 3grammnál nem nagyobb tömegű),

-vagy 10 db szivar, vagy

-50 gramm fogyasztási dohány

Légiutasok esetében:

-200 db cigaretta, vagy

-100 db szivarka (egyenként legfeljebb 3 gramm súlyú szivar), vagy

-50 db szivar, vagy

-250 gramm cigaretta-, pipadohány

vagy

-A fenti termékekből vegyesen összeállított arányos egyveleg

Alkohol és alkohol tartalmú italok:

22%-ot meghaladó erősségű alkoholtartalmú égetett italok és párlatok, 80%-os vagy azt meghaladó alkoholtartalmú denaturálatlan etilalkohol: 1 liter, vagy

Párlatok és szeszesitalok, bor vagy egyéb alkohol-alapú aperitifek, tafia , szaké vagy ezekhez hasonló italok, amelynek alkoholtartalma nem haladja meg a 22%-ot; pezsgőborok, likőrborok: 1 liter, vagy több tétel esetén részarányosan megfelelő mennyiség és

Csendes borok: 4 liter

A fenti jövedéki termékek tekintetében a vámmentes kedvezmény csak a 17 éven felüli utasokat illeti meg.

Kölnivíz: 0.25 liter

Gyógyszerkészítmények:
Az utas személyes szükségletének megfelelően a kezelőorvos által előírt mennyiség.

Cigarettából személyenként évente összesen a hazai átlagfogyasztásnak megfelelő 2000 szál (10 karton) hozható be vámmentesen.

Kossuth Rádió nyomán T. T.

Hasonló bejegyzések