Földrengés volt Romániában, Kínában és Japánban
A Richter-skála szerinti 5,6-os erősségű földrengés rázta meg szombat este Románia délkeleti részét. A romániai Országos Földtani Intézet jelentése szerint a rengés a Kárpátok kanyarulatának külső részén, a Moldvában található Vrancea térségben keletkezett 40 kilométernyi mélységben, helyi idő szerint 21 óra 14 perckor, és Bukarestben is érezhető volt – közölte a Mediafax hírügynökség. Az eseményről beszámoló hírtelevíziók és hírügynökségek nem tudtak arról, hogy a földrengés károkat okozott volna.
Legutóbb 2013 október 6-án volt hasonló nagyságrendű, 5,5-ös földrengés Romániában. A földmozgás szempontjából Bukarest az egyik legveszélyeztetettebb európai főváros.
A történelmi feljegyzésekre alapozva a szeizmológusok azt valószínűsítik, hogy Bukarest térségét évszázadonként legalább kétszer rázza meg nagy erejű földmozgás. A legutóbbi, 37 évvel ezelőtti 7,2-es erősségű földrengésben több mint 1400-an haltak meg, több mint 11 ezer ember megsebesült. Romániában akkor 35 ezer lakás semmisült meg, Bukarestben 33 magas épület dőlt össze.
A román fővárosban több mint 350 közveszélyes régi épület található – ezeket az összeomlás veszélyére figyelmeztető piros körrel is megjelölték -, amely a szakemberek szerint nem bírna ki egy erős földrengést.
A Richter-skála szerinti 6,8-as erősségű földmozgást észleltek a Japán középső részén lévő Nagano prefektúrában helyi idő szerint este tíz óra tájban (közép-európai idő szerint délután). A rengés középpontja tíz kilométeres mélységben volt, és több erős utórengés is követte. Szökőárveszélyt nem jeleztek, de tíz ház összedőlt. 22 ember a romok alatt rekedt, de mindenkit kimentettek.
A rengés miatt ideiglenesen szünetelt a vonatközlekedés a térségben, egy utat földcsuszamlás tett járhatatlanná. Áramkimaradás is volt, helyenként a vízszolgáltatás is leállt.
Ellenőrzik a reaktorokat
A fukusimai atomerőművet korábban üzemeltető vállalat, a Tokyo Electric Power (Tepco), amelynek kezelésében van a szombati földrengés középpontjától nem messze lévő Kasivadzaki-Kariva erőmű, ellenőrzéseket hajtott végre a létesítményben, bár hét reaktora jelenleg nincs működésben, kettőt viszont mihamarabb szeretnének újraindítani.
Ugyancsak rengett a föld a Kína délnyugati részén fekvő Szecsuán tartományban. A 6,3 erősségű rengés Kangting (Kangding) megyét rázta meg helyi idő szerint délután öt óra tájban. A fölmozgás középpontja 18 kilométeres mélységben volt. A lakóházak erősen megremegtek, több házban károk is keletkeztek, sok ablaküveg betört.
Pánik az iskolások között
Egy 70 éves asszony, akire törmelék zúdult, életét vesztette. Éjszaka a helyi hatóságok egy második halálos áldozatról is hírt adtak. Egy általános iskolában pánik tört ki a gyermekek között, 42-en kisebb sérüléseket szenvedtek.
Összesen 55 ezer embert érintett a rengés, közülük soknak ideiglenesen el kellett hagynia otthonát. A rengés közlekedési fennakadásokat és áramszünetet is okozott. A 2008. május 12-i, nyolcas erősségű rengés 70 ezer ember halálát okozta Szecsuán tartományban.
(MTI nyomán)