Négy sebből is vérzik a Fidesz
Katasztrofális – foglalta össze egy a kormányzati apparátusban dolgozó, vezető beosztású technokrata szakember, hogy miként látja belülről az Orbán-kabinet választások utáni heteit. A hírforrás szerint teljesen felesleges, az embereket bosszantó, valójában jelentéktelen adókkal és intézkedésekkel szalámiznak le magukról társadalmi csoportokat, miközben az intézkedések mögött nem valamiféle zseniális „mesterterv” húzódik meg, hanem rögtönzések, átgondolatlan ötletelések sorozata.
Miközben ugyanis a minisztériumokban számolni tudó szakemberek garmadája áll rendelkezésre, a politikusok legkevésbé a kormányzati szakemberekre számítanak. Érdemben nem hallgatják meg őket, még a legintelligensebbnek tartott politikusok is csak a saját fejük után mennek, a döntéseik mögé pedig nem készíttetnek érdemi háttérszámításokat. Pontosabban az történik, hogy a politikusok kitalálnak valamit, beleszeretnek önnön gondolatukba, majd ehhez „gyártatnak” le olyan elemzéseket a stábbal, amelyek a döntésüknek hivatottak érvrendszert biztosítani.
Felesleges ötletek
A kormányzati stábban dolgozó, magas beosztású hírforrás ilyen, teljesen felesleges ötletnek minősítette a vasárnapi zárva tartás kérdését, ami szerinte politikai értelemben nem sokat hoz a konyhára, ellenben tízezreket idegenít el a Fidesztől, illetve nyilván elbocsátásokat fog okozni. Hasonló az M0-ást érintő új adó bevezetése, ami elmondása szerint „cirka 200 ezer ingázót és 500 ezer, az agglomerációban élő állampolgárt érint”.
„Azt mondjuk, hogy Magyarország jobban teljesít, majd a választások után azt látja a nép, hogy mindenféle trükkös módszerrel, először az internetadóval, majd most ezzel az M0-ás plusz útdíjjal pénzt akarunk bezsebelni. Ráadásul vacak pár tízmilliárdról van szó, ami a teljes költségvetéshez képest semmi, de arra jó, hogy azt sugallja: ezek eddig hazudtak arról, hogy minden rendben van, soha ilyen jól nem állt az ország” – magyarázta a szószátyár forrás, aki azt is kifejtette, hogy szerinte milyen politikai tervezés áll e jelenség hátterében.
Nevezetesen, a költségvetés úgy lett felépítve, hogy 2018-ra azt lehessen bemutatni, hogy a kormány – elődjeivel szemben – megint milyen látványos építkezéseket hajtott végre, Három kiemelt, 100 és 200 milliárd forint közé tehető projekt indul el, amelyre már a 2015-ös költségvetésben is források lettek és lesznek elkülönítve. Ez a három „szent tehén”: a Budai Vár rekonstrukciója és a kormányzati negyed monumentális kialakítása a Várnegyedben; a fővárosi sportlétesítmények modernizálása, aminek része az új Puskás Stadion; illetve a Városligetbe tervezett gigantikus múzeumi negyed felépítése. Az ezekre – és a látványsportokra, így a focira – szánt pénz tabunak számított, ezért a költségvetés tervezésekor a deficitcél tartásához szükséges hiányzó milliárdokra új adófajtákat kellett kitalálni. Ilyen volt a hamvába holt internetadó, de ilyen az M0-ás útdíj kitalálása is. Ráadásul ez utóbbi esetben súlyos kommunikációs csapdába kerültek, mert az egyik javaslat az volt, hogy a szükséges plusz bevételeket, az autópálya-matricák árának általános emelése biztosítaná, de mivel a rezsicsökkentés kormánya nem emelhet árat, így egy új módit találtak ki a pénzbehajtásra, az ötezer forintos megyei matrica bevezetésének rendszerét.
Nemcsak ilyen adóügyekben történt improvizáció, hanem az ideológiai kérdésekben is, mint például a vasárnapi nyitva tartás vagy a drogteszt ügye. Hasonlóan rögtönzés Orbán Viktor kommunikációs offenzívája. A miniszterelnök számos orgánumnak (Blikk, Magyar Rádió, Bloomberg) adott interjút, de úgy tudjuk, hogy ezekről egyik napról a másikra döntöttek.
Ez már luxus?
Mindenesetre a minisztériumokban dolgozó szakértőket és tanácsadókat, illetve a „mezei” képviselőket (akik az előző ciklushoz képest több százezer forinttal kevesebbet keresnek) hallatlanul irritálja, hogy több vezető kormánypárti politikusról, illetve fontos háttéremberekről derült ki, hogy luxuskörülmények között élnek, és a szokványosnál nagyobb vagyonnal (a bevallásuk szerint a családtagjaik segítségének köszönhetően) rendelkeznek. „Orbán plebejus pártként aposztrofálja a Fideszt, ahhoz, hogy ez a kép helyreálljon, kell majd vezéráldozat, valakinek el kell majd vinni a balhét, valakinek bele kell majd buknia egy ilyen ügybe. Ez annyira biztos, mint az egyszeregy” – állította egy ismert fideszes politikus vezető tanácsadója, aki szerint a milliós Rolex órák, százezres Gucci táskák és ehhez hasonló ügyek igazi „népszerűséggyilkos sztorik”. Elmondása szerint közkeletű vélekedés a Fidesz holdudvarában, hogy most olyan a helyzet, mint egy vadászaton, amikor meglövik a vaddisznót, de nem azonnal pusztul el, hanem később a lövés okozta sebtől vérzik el.
Az előbbiek ellenére több kormánytaggal és vezető tanácsadóval történt beszélgetésből úgy tűnik, hogy abban bíznak a Fidesz felső vezetésében, hogy hasonló a helyzet, mint 2010–2011 között, amikor még a jelenleginél is népszerűtlenebbek voltak, de 2014-re „visszahozták a meccset”, és simán nyertek a választásokon. Ezt a vélekedést erősíti szerintük, hogy az ellenzék még inkább romokban van, mint három éve. Ez igaz, de időközben több körülmény is megváltozott, ezért a Fideszben több politikus is azt szeretné, ha legalább a Simicska, illetve az RTL „fronton” rövid vagy középtávon enyhülés vagy kiegyezés következne.
E négy sebből vérzik a Fidesz (egyenlőre)
1. A választások utáni napokban állítólag Orbán Viktor és Simicska Lajos, a párt korábbi pártpénztárnoka, a miniszterelnök évtizedek óta legfontosabb segítője összekülönbözött. A sajtó erről Orbán–Simicska háborúként ír. Volt olyan informátor, aki szerint azért csúszik az állami televízió átszervezésének azon része, amely egy Hír TV-hez hasonló tematikájú csatorna indulását (vagy az M1 ilyen jellegű átalakítását) jelentené, mert onnantól kezdve nem lehetne helyreállítani vagy pacifikálni a Hír TV tulajdonosával, Simicska Lajossal a kapcsolatot.
2. A reklámadó egyik célja is állítólag Simicska Lajos megleckéztetése volt, aki – egyes fideszes politikusok és háttéremberek szerint – korrekt kapcsolatot ápolt az RTL menedzsmentjével. A RTL így rákerült a „radarra”, de az őket kiemelten sújtó reklámadó visszafelé sült el. A kormánypárti politikusok viselt dolgaival foglalkozó híradások ugyanis kiemelten hozzájárultak a Fidesz népszerűségvesztéséhez. Ma már hallani olyan véleményeket a Fidesz vezető köreiben, miszerint jó lenne, ha ez a szembenállás megszűnne.
3. Az előbbiek miatt számos kormánypárti vezető személyes népszerűsége „megrongálódott”.
4. Nem találta még meg arra a működőképes megoldást a Fidesz vezérkara, hogy a nyáron kitört orosz–amerikai hidegháborúban milyen stratégiát kövessen, hogy elkerülje a nagyhatalmak „pofonjait”.
(hetek.hu nyomán)