Egy polgár panasza: Szabadkán súlyosan diszkriminálják a rokkantakat (?!)
Egy szabadkai polgár nyílt levélben fordult Maglai Jenő polgármesterhez. Maratoni hosszúságú levelét a legolvasottabb szerb nyelvű szabadkai portálon jelentette meg.
Mi csak a lényegre világítunk rá.
Zoran Tasić elpanaszolta, hogy még tavaly februárban időpontot kért a polgármesteri hivatalnál, de Maglai nem fogadta, sőt azóta válaszra sem méltatta.
Tasić továbbá közli, hogy egész életében szorgalmasan dolgozott, de 50 éves korában önhibáján kívül rokkanttá vált. Két gyermeke van. Idősebbik lánya egyetemi végzettséggel rendelkezik, de igyekezete ellenére még nem talált munkát. Másik lánya enyhébb értelmi fogyatékossággal él, de befejezte az iskolát. Neje szintén rokkant.
Rövid gondolkodás után Tasić úgy döntött, az összes problémája ellenére nem akar szociális segélyből, a társadalom, a polgártársai terhére élni. Magánvállalkozást indított kisebb-nagyobb rokkantsággal élő öt másik személlyel együtt. Az ilyen vállalkozókat a kezdetben engedményekben részesítik. A cég működőképesnek bizonyult, a termelési folyamat ma is gördülékenyen zajlik, minden nap (vasárnap is) dolgoznak.
A levélből nem derül ki, mit gyártanak, de nem valószínű, hogy valamilyen „oltári baromságról” lehet szó, mert abban az esetben aligha kaptak volna helyet az ún. üzleti inkubátorházban. (Úgy hallottam, valamilyen növényi alapú légfrissítő termékeket, kellékeket állítanak elő.).
Most azonban komoly problémával kénytelenek szembesülni. Arra kérték az önkormányzatot és az inkubátorház menedzsmentjét, segítsenek nekik a piackutatásban és termékeik értékesítésében. Azzal is beérték volna, ha az önkormányzat vagy valamelyik közvállalat akár jelképes mennyiségű terméket vásárol tőlük. Ez is egyfajta reklám, úgymond kezdeti lökés lett volna számukra. Az illetékesek azonban nem voltak hajlandóak segítséget nyújtani a hat rokkant embernek.
Mivel vállalkozásukat az állam csak egy évig részesítette tamogatásban (szubvenciókban), a cég fenntartása, a számlák és a bérek kifizetése immár nehézségekbe ütközik.
Tasić állítása szerint nem vették igénybe az inkubátorház könyvelői, sem egyéb szolgáltatásait, és ezzel az elmúlt időszakban mintegy 190 ezer dinárt takarítottak meg az intézménynek. Ennek fejében egy kis megértést vártak volna el az inkubátorház vezetőségétől, amely a bérleti díj kifizetésének elmaradása miatt fel akar nekik mondani, el akarja űzni őket. Pedig ideiglenes kompenzációs, termékek általi törlesztést ajánlottak fel, de mindhiába.
Tasić hosszú levelében egyebek között rámutat, hogy – amíg ők csak egy évig kaptak támogatást – az inkubátorház menedzsmentjét, amely szinte semmilyen teljesítményt nem mutat fel, az állam tíz éve pénzeli.
Továbbá felteszi a kérdést: vajon miért kell egyáltalán bérleti díjat fizetni az inkubátorháznak, hiszen az intézmény komplett üzleti területének bérletét amúgy is a városi költségvetésből fedezik?
Az inkubátorház igazgatója a VMSZ-es Ződi Ildikó.
A képen: a szabadkai inkubátorház
subotica.com nyomán K. P.