EU-s diplomaták: „Koszovó inkább foglalkozott a sajátjaik visszatérésével”
A koszovói kormánynak inkább az elvándoroltak visszatérésével kellene foglalkoznia, mint a vízumliberalizáció kérdésével – közölték nevük elhallgatását kérő európai uniós diplomaták a Koha Ditore című pristinai lapnak nyilatkozva. (A név elhallgatás érdekes. Talán félnek valamitől?)
A újság arról írt, hogy a diplomaták szerint az illegális bevándorlók megnövekedett száma a leginkább Magyarországon, Németországban és Ausztriában okoz aggodalmat. A nyilatkozók szerint a koszovói kormánynak sürgős lépéseket kell tennie az ügy rendezésére.
„A koszovói hatóságok ne próbálják meg relativizálni a problémát, hanem foglalkozzanak az okaival és a következményeivel” – idézett a Koha Ditore egy magas rangú EU-s diplomatát.
A brüsszeli illetékesek szerint Pristinának szigorítania kellene az ellenőrzést a szerb-koszovói átkelőknél, és tájékoztatnia kellene a lakosságot arról, mi vár rájuk, ha útra kelnek.
Koszovót az utóbbi három hónapban a becslések szerint több mint 50 ezer ember hagyta el, hogy az Európai Unió országaiba vándoroljon. Mivel azonban a balkáni állam biztonságos származási országnak számít, a célországokban hiába nyújtanak be menekültkérelmet, a hatóságok azt el fogják utasítani.
Koszovó az egyetlen nyugat-balkáni ország, amely állampolgárainak vízumra van szükségük, ha az EU-ba szeretnének utazni. A koszovói kormány évek óta szeretné elérni, hogy megszűnjön a korlátozás az országgal szemben, amíg azonban ez húzódik, a távozni akaró koszovóiak többsége illegálisan, a zöldhatáron próbál meg bejutni az unióba. Több tízezren vannak viszont olyanok is, akik szerb útlevelet igényeltek, azzal ugyanis szabadon utazhatnak, a szerb papírokhoz pedig joguk van, mert Szerbia még mindig a saját területének tekinti a hét éve függetlenné vált Koszovót.
MTI nyomán T. T.