A nagy csend után megszólalhat a Magyar-Szerb Akadémiai Vegyes Bizottság
Többször is cikkeztünk róla, hogy évek óta vegetál a jó pénzeken létrejött Magyar-Szerb Akadémiai Vegyes Bizottság. Most váratlanul az eddigi tevékenységéről, az 1941-1948 közötti időszakra vonatkozó kutatásairól, emlékezetgyűjtéséről, a Délvidéken történt atrocitásokról, az ártatlanul kivégzett áldozatokról jelentetnek meg kiadványokat, jelentették be az MNT-nél. A Magyar Nemzeti Tanács elnöke kiemelte, a kiadványokkal „a magyar-szerb megbékélési folyamatot kívánják szolgálni, és méltó emléket állítani az áldozatoknak és a hozzátartozóiknak.”
Útjára indul majd egy vándorkiállítás is, amely az 1941-1948-as időszakot mutatná be. Délvidék területén eddig összesen mintegy 85 ezer név került az adatbázisba. Ebben szerbek, zsidók és más nemzetiségű áldozatok is belekerültek, akik 1941-42-ben a hideg napok időszakában haltak meg, vagy 1944-ben a partizán terror idején, vagy 45-ben a koncentrációs táborokban, vagy mint kulákokat 1945 után végeztek ki.
A Vajdasági Magyar Művelődési Intézet a délvidéki magyarságra vonatkozó áldozatok nevét gyűjti össze. A lista összeállítása folyamatos, és a megemlékezések időszakára, novemberre elérhetővé is válik, azonban a kutatómunkának soha nem lesz vége, az áldozatok száma sosem lehet teljes, végleges – szögezte le Hajnal Jenő, az MNT elnöke.
Idén a szerb költségvetésből tíz millió dinárt különítettek el a vegyesbizottság tevékenységére.
Pannon RTV nyomán T. T.