Az eddigi legjobb és legszebb Samsung mobil a Galaxy S6 és az S6 Edge
De hiába szeretnénk elvonatkoztatni tőle, nem megy: egyben iPhone 6 Plus másolat is. De legalább jól sikerült.
Az gyorsan, már a sajtótájékoztató elején kiderült, hogy a Samsung nem bízott semmit a véletlenre, és mindent az alapoktól újragondolt: a dizájnt, a funkciókat és a szoftvert is. De haladjunk szépen sorban! A Galaxy S sorozat is megkapta végre az áhított fém (alumínium) készülékházat. A bökkenő csak az, hogy bármilyen egyedinek is próbálták beállítani a dizájnt, a Galaxy S6-tal a koreai gyártó egyértelműen az iPhone 6 (Plust) másolta le, az oldalt végigfutó, ívelt felület egyértelműen az Apple mobiljára hajaz, ha pedig lentről nézzük a készülékeket, akkor szinte semmi különbség nincsen közöttük.
A telefon ettől még szép, sőt, gyönyörű, de hogy egyedi, azt biztosan nem mondanánk. A kérdés az, hogy az Apple-nek lesz-e néhány szava a másolást illetően vagy sem – ha fogadnunk kellene, akkor mi azt mondanánk, hogy igen. Viszont nem az S6 volt az egyetlen újdonság, a hardveresen vele szinte teljesen egyező Galaxy S6 Edge is bemutatkozott. A tavalyi IFA-n bemutatkozott Note Edge nyomán készült mobil szintén 5,1 colos panellel készül, amely azonban most már mindkét oldalon ráhajlik az oldallapra. A funkcionalitás terén a Samsung egyelőre nem engedte elszállni a dolgokat annyira, mint a Note Edge-nél, így az ívelt felület inkább „cool” semmint egy nélkülözhetetlen extra: itt lehet lapozni,a lefelé fordított mobilnál pedig értesítési felületként szolgál ez a rész, de alapvetően ugyanaz jelenik meg rajta, mint a „sima” Galaxy S6 AMOLED-paneljén.
A telefon (a továbbiakban a Galaxy S6-ról és S6 Edge-ről is írunk egyben, ha a kettő telefon között eltérés mutatkozik, akkor azt külön kiemeljük) elő- és hátlapja egyaránt üveg (Gorilla Glass 4). Elöl a megszokott kezelőket kapjuk, a Samsung továbbra sem akar szabadulni a fizikai gombtól, ami persze érhető is, ha már egyszer ebben helyezték el az ujjlenyomat-olvasót. Érdekesség, hogy az üveget 800 fokra hevítve dolgozzák meg, így kapja ívelt formáját az S6 Edge-hez.
Bár a hátlap üveg, ez ne tévesszen meg senkit, a kialakítás unibodyra változott, ami annyit jelent, hogy mostantól az akku nem cserélhető, és a Samsung igazodott az Apple-höz annyiban is, hogy megszűnt a microSD-kártyás bővítési lehetőség, a gyári 32, 64 vagy 128 GB-os kapacitást kell beosztani. A mobil kijelzője 5,1 colos lett, QHD felbontással, azaz 2560×1600 pixeles részletességgel (577 PPI). A panel technológiája maradt AMOLED, de a Samsungtól nem is vártunk ennél kevesebbet. A Samsung Galaxy S6-ba nyolcmagos rendszerchip kerül, úgy tűnik, hogy most már idehaza sem kell „bohóckodni” a négymagos verzióval.
Az Exynos Octa egy négymagos 2,1 GHz-es egységet és egy szintén négymagos, 1,5 GHz-es processzort tartalmaz. A chip 14 nm-es csíkszélességgel készül, ami 20 százalékkal nagyobb teljesítmény mellett 35 százalékkal alacsonyabb fogyasztást eredményez a Galaxy S4-gyel összevetve. A RAM 3 GB-os (DDR4), a belső memória méretéről pedig korábban már írtunk. Az első kamera 5, a hátsó 16 MP-es, az érzékelők fejlesztésekor kifejezetten cél volt, hogy rossz fényviszonyok között is jó képeket lehessen készíteni, néhány fícsör át is került az NX-es fényképezőkből. Például az optikai képstabilizátor és az is, hogy a telefon egyszerre több fotót készít, és azokból állítja össze a fényesebb képet.
És ha már a kameráról beszélünk, érdemes tudni, hogy az F1.9 fényerejű objektívvel folyamatos HDR módra is képes (akár vidóeknál is).Érdekesség, hogy a kamera mindig készenléti állapotban van, így 1 mp alatt fotózhatunk, ráadásul még a gombokat sem kell keresni, mert a feloldásához és a kép ellövéséhez elegendő kétszer megnyomni a Home gombot. És mindez elfér 6,8 mm-es vastagságban! Talán nem meglepő, de a mobilok teljesítményével az égvilágon semmi probléma nem volt, pedig még csak prototípusokról van szó, az április 10-i start előtti mintapéldányokat lehetett megnézni.
A fogyasztáshoz kapcsolódik, hogy a telefont vezeték nélkül is lehet tölteni, ráadásul a WPC és PMA szabványokkal is kompatibilis, így nem kell formátumot sem választani. A telefon teljes töltéssel 49 órát működik zenelejátszóként, 12 órát11 órát beszélgetéssel (LTE), 13 órát filmnézéssel. És 10 perc alatt feltölthető annyira, hogy utána normál használattal bírja 4 órát – a teljes töltési idő pedig kb. feleakkora, mint egy iPhone-nál.
Sikerült megint teljesen újragondolni az UI-t is, amely még letisztultabb, még inkább az Android 5.0 Lollipopra hajaz. És sok apró változást tartalmaz. A Samsung egyszerűsítette a menüstruktúrát például, az ikonokat pedig, ahol lehetett, feliratok váltották. És az egyes funkciók színkódot is kaptak: zöld minden ikon, ami telefon, lila ikont kaptak a videók, és zöldet a szöveges feladatok. Az új trükkök egyikére csak az Edge képes, színkódot rendelhetünk öt kontakthoz is, és ha lefelé fordítjuk a telefont,a tőlük érkező hívásoknál az Edge színesen meg fogja világítani az asztalt. A hívások elutasításának új módja a pulzusmérő kétszeri megérintése. A kamera szoftvertét pedig sikerült úgy megalkotni, hogy egyáltalán ne kelljen benne scrollozni.
Összességében nem vitás, hogy a Galaxy S6 és S6 Edge a Samsung eddigi legjobb telefonjai, amelyek immáron nemcsak a belső, hanem a külső alapján is csúcskategóriás modellek. Az még nagy kérdés, hogy a felhasználók mennyire lesznek elégedettek, de tény, hogy a Samsung ezúttal a szoftvert is igyekezett úgy kialakítani, hogy az passzoljon az igényekhez. A több tízmilliós eladás garantáltnak tűnik, de vajon az erőfeszítések elegendőek lesznek-e ahhoz, hogy az S6 és az S6 Edge érdemben versenyre keljenek az iPhone-okkal? Meglátjuk.
A telefont a Samsung április 10-én fogja piacra dobni, legalább 20 országban – ne tudni, hogy ebben Magyarország benne van-e. A várható árak egyelőre nem ismertek.
Geeks.hu