Egyéb 

Hatszázmillió éves szivacsra bukkantak Kínában

600-million-fossilHatszázmillió éves, szivacshoz hasonlító állat kövületére bukkantak kínai tudósok. Felfedezésük mintegy 60 millió évvel lehet idősebb, mint az eddigi legkorábbi, kezdetleges állatok maradványai.

A Kínai Tudományos Akadémia nancsingi Geológiai és Paleontológiai Intézete szerint az apró, két-három köbmilliméteres kövületet Kujcsou tartomány déli részén találták meg a Veng’an biótában. A Veng’an bióta egy foszforban gazdag geológiai képződmény, amely arról ismert, hogy jó állapotban őrizte meg a fosszíliákat.

Jin Cung-csün, az intézet munkatársa elmagyarázta, hogy a kövület a mai szivacsok sok jellegzetességét mutatja: három csatornaszerű kamrája van, felszíne lyukacsos, hogy a víz az állat szervezetén szabadon áramolhasson.

A kövület arra utal, hogy a kezdetleges szivacsok és a valódi szövetes (Eumetazoa) állatok már az 541 millió évvel ezelőtt kezdődött kambrium időszakot megelőzően is éltek a Földön, sokkal régebben, mint korábban vélték.

„Korábbi, kambriumnál idősebb kövületetekről azért nem ismerték el, hogy szivacsok lettek volna, mert nem rendelkeztek a jellegzetes sejtszerkezettel és a lyukacsos felszínnel” – hangsúlyozta Jin.

 

(MTI nyomán)

Hasonló bejegyzések