Egyéb 

A Jobbik izmosodásáról cikkeznek a nyugati sajtóban is

Jobbik Star WarsOrbán nyakán a Jobbik címmel közöl írást a Jobbik egyre növekvő támogatottságáról a Die Presse című konzervatív osztrák napilap szerdai száma. A lap budapesti tudósítója, Peter Bognar szerint a Jobbik erősödése a Fidesz népszerűségvesztésének következménye, egy éven belül több mint egymillió választót vesztett el a párt. A szerző úgy véli, ez a veszteség a vitatott kormányzati lépésekkel, a netadó tervezett bevezetésével, a vasárnapi zárva tartás szabályozásával vagy a reklámadó kivetésével magyarázható.

Leáldozóban Orbán Viktor csillaga címmel a Fidesz népszerűségvesztéséről tudósít a Le Monde.    
A francia balliberális lap a vasárnapi zárva tartás bevezetése kapcsán megemlítette, hogy a KDNP javaslata alapján elfogadott törvény a nagy külföldi láncokat érinti főleg. Az intézkedést külföldi nagyvállalatok az Európai Unió versenyhatóságánál megtámadták, de az a Fidesz szavazóbázisát adó vidéki lakosság körében is népszerűtlen, s 10 ezer munkahely megszűnéséhez vezethet – hangsúlyozta a Le Monde, amely szerint ez az epizód jól érzékelteti Orbán meggyengülését, aki úgy tűnik, elvesztette eddigi varázsát, amely a politikai csaták megnyerése művészeteként jellemezhető.

Az IPSOS március 17-i felmérése szerint a Jobbik 18 százalékos támogatottsággal felzárkózott a 21 százalékos Fidesz mögé, s ezzel a második legerősebb párttá vált Magyarországon

A lap szerint a sorozatos választási győzelmek után az internetadó elleni megmozdulások voltak az első jelei annak, hogy más szelek fújnak a Fidesz számára, azóta pedig Ózdon jobbikos polgármestert, Veszprémben baloldal által támogatott parlamenti képviselőt választottak, s ezzel a kormánypárt elvesztette a parlamenti kétharmadát, Tapolcán pedig ismét jobbikos győzelem várható. A tudósító Joelle Stolz azt is szokatlan dolognak tartja, hogy a médiában előtérbe kerültek a Fideszen belüli konfliktusok és az Orbán körüli fiatal politikusok hirtelen meggazdagodási ügyei. A legárulkodóbb jel pedig a Simicska Lajossal való látványos szakítás a tudósító szerint. A cikk felidézte az amerikai kitiltási ügyet, a médiát két hete uraló Buda-Cash és Quaestor botrányt, amely közben a Jobbik a tiszta arculatát hangsúlyozza, s a Fidesz szavazóinak harminc százaléka már szívesen szavazna rá.     
A Le Figaro a Koszovóból az Európai Unióba irányuló legutóbbi menekülthullámról közölt egy szabadkai riportot.    
A konzervatív francia lap szerint a Nyugat-Európába igyekvőknek a szerb-magyar határ stratégiai ponttá vált, Dél-Olaszország és Görögország után itt van az Európai Unió harmadik legjelentősebb kapuja a Frontex, az uniós határrendészeti támogató ügynökség adatai szerint. A tudósító megjegyezte, hogy a Balkántól nyugatra Magyarország az első uniós ország, ahonnan a menekültek szabadon közlekedhetnek a schengeni övezetben, miután átjutottak a 150 kilométer hosszú magyar-szerb határszakaszon. Arra is kitért, hogy a Szabadkán jelenleg található afgán menekültek közül senki nem akar Magyarországon letelepedni, de a közelmúltban elsősorban koszovóiak próbáltak átjutni a határon. A lap szerint a koszovói káoszt a magyar politika nem mulasztotta el kihasználni, Orbán Viktor miniszterelnök például februárban azt mondta, hogy Magyarországból nem lehet menekülttábor – írta a Le Figaro.  

Mindent összevetve, az Orbán-féle politika igencsak veszít a népszerűségéből, ezzel is a Jobbikot erősítve, s ez nem kerüli el a nyugat figyelmét sem.

Alfahír nyomán F.J.

Hasonló bejegyzések