Egyéb 

Kisebb a szerb költségvetési hiány

http://mysys.hu/product_images/t/251/image__83490_zoom.jpgA jövő év helyett már az idén emelkedhetnek a tavaly lecsökkentett fizetések és nyugdíjak Szerbiában, az első negyedéves költségvetési hiány ugyanis kisebb a tervezettnél – jelentette ki Aleksandar Vučić miniszterelnök csütörtökön Belgrádban.

A szerb kormányfő úgy fogalmazott: a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kötött megállapodásban foglalt első negyedéves költségvetési hiány a tervezettnek csupán a fele lesz, ami tárgyalási alapot jelenthet az IMF-fel a bérek és nyugdíjak emeléséről.

„Az IMF-fel a szigorú megszigorító intézkedések meghozatalakor 55 milliárd dináros (136,4 milliárd forint) költségvetési hiánnyal számoltunk az első negyedévben” – magyarázta Aleksandar Vučić, hozzátéve, hogy ez az összeg március végéig nem haladja majd meg a 27 milliárd dinárt (67 milliárd forint), ami a tervezett összegnek csupán a fele.

A szerb kormányfő kiemelte azt is, hogy ha ez a tendencia a második és a harmadik negyedévben is folytatódik, akkor az IMF-fel már lehet tárgyalni a fizetések és a nyugdíjak emeléséről.
A Nemzetközi Valutaalappal kötött egymilliárd euró értékű hároméves készenléti hitelről szóló megállapodás egyik előfeltétele a szigorú gazdasági megszorító intézkedések bevezetése volt. A megállapodás értelméből az IMF Belgrádtól azt várja, hogy az csökkenti a költségvetési hiányt, valamint a GDP 70 százalékát kitevő államadósság mértékét.

Az állami költségek csökkentése érdekében a szerb kormány csökkentette a közszférában dolgozók béreit, valamint a nyugdíjakat, emellett az idei esztendőtől kezdve évente öt százalékkal csökkenti a közszférában dolgozók számát, és megvonta a támogatásokat a veszteséges állami vállalatoktól.

Dušan Vujović szerb pénzügyminiszter március elején egy üzleti fórumon arról beszélt, hogy a szerb gazdaság gyengülése az idei esztendő első negyedévében is folytatódik, növekedésre csak a második negyedévtől lehet számítani. A szerb gazdaság tavaly 1,8 százalékkal gyengült – tette hozzá. Kiemelte ugyanakkor, hogy a kormány reformintézkedéseinek köszönhetően a GDP-arányos költségvetési hiány a júliusi 8,8 százalékról 6,6 százalékra csökkent.(MTI)

Hasonló bejegyzések