Zöld jelzés Nagyvárad etnikai arányának megváltoztatására
Az elfogadáshoz szükséges minimális, tizennégy szavazatot kapta meg a helyi tanács csütörtöki ülésén mindkét Nagyvárad és Szentmárton fúziójára vonatkozó határozattervezet, ugyanis az RMDSZ és a Szociáldemokrata Párt (PSD) hét jelenlévő tanácsosa tartózkodtak a szavazáskor.
Május 10-én Nagyváradon és Váradszentmárton községben népszavazást tartanak a két település közigazgatási egyesítése céljából. Az egyesülés révén a magyarság számaránya a jelenlegi 25-ről 22 százalékra csökken Nagyváradon.
Az egyik tervezet kimondja: amennyiben megvalósul Nagyvárad és Szentmárton fúziója, akkor maga Szentmárton Nagyvárad lakónegyedévé válik, a két üdülőtelep, azaz Félixfürdő és Püspökfürdő, megmaradnak üdülőtelepnek, viszont a jelenleg Szentmártonhoz tartozó falvak megőrzik falu besorolásukat, csak nem Szentmártonhoz, hanem Nagyváradhoz fognak tartozni A szentmártoniak adói és illetékei tíz évig nem fognak emelkedni.
A PSD-s Adelina Coste arra hívta fel a figyelmet, hogy a városhoz tartozó falvak nem fognak tudni EU-s forrásokra pályázni mezőgazdasági programjaikhoz, illetve helyi szinten nem lehet garantálni az adókedvezményeket, ahogy azt a határozattervezetben szerepel. Válaszában Ilie Bolojan polgármester kifejtette, hogy a fúziót a parlamentben elfogadott törvénnyel kell szentesíteni, és majd abban rögzítik az adókedvezményeket, másrészt pedig Nagyváradnak tízszer nagyobb bevétele lesz uniós forrásokból annál, mint amennyit a falvak mezőgazdasági projektjeiből nyernének. Adelina Coste azt is kifogásolta, hogy a másik, a referendum ütemtervéről szóló határozat-tervezet kimondja, hogy a választási kampány április 15-én kezdődik, azonban Nagyváradon máris megjelentek azok a plakátok, amelyek arra ösztönzik a váradiakat, hogy szavazzanak igennel a referendumon.
A tanácsülés után Ritli László Csongor a helyi tanács RMDSZ frakciójának vezetője elmondta: az RMDSZ azért nem támogatja a két település egyesítését, mert semmilyen garancia nincs arra, hogy Nagyvárad teljesíteni tudja az adókedvezményre vonatkozó vállalásaitt, másrészt pedig Nagyváradnak vannak olyan lakókörzetei, mint például Őssi egyes részei, Hegyalja vagy Biharpüspöki, amelyeket fejleszteni kellene, márpedig megvan a veszélye annak, hogy Szentmárton csatlakozásával tovább fog halasztódni az említett lakónegyedek modernizálása. A referendum egyébként május 10-én lesz.[erdon.ro]