A horvát gazdák már megtapasztalták, hogy az EU-ból mennyi kár származik
Az európai uniós csatlakozást követően a horvat gazdák számos olyan kihívással néztek szembe, amelyek még csak ezután várnak a szerbiai (vagyis főleg a délvidéki) termelőkre.
A Horvat Felvásárlók és Feldolgozók Egyesületének adatai szerint 2013-ban országos szinten mintegy 502 millió liter tejet sikerült kitermelni, ami az előző évhez képest 20 százalékos csökkenést jelentett. A tavalyi évet egy árnyalattal jobb eredménnyel, közel 520 millió literrel sikerült zárni.
A közös európai piacon való részvétel a támogatások valamivel jobb szabályozására késztette a Mezőgazdasági Minisztériumot, ám ugyanakkor a késztermékek importjának hatalmas növekedéséhez vezetett.
A tejkvóta megszűnése a horvát tejtermelő szektor számára is komoly próbatételt jelent. A gazdag uniós országok máris drámai mértékben növelték a termelést.
Ezzel szemben Horvátországban csak tavaly sikerült elenyésző mértékben növelni a farmokon zajló tejtermelést.
Az idei év várhatóan rendkívül nehéz lesz a tej kisebb ára miatt, amely az EU piacán fokozódó kínálat következtében tovább esik majd.
A horvát gazdák számára külön gondot jelent a felvett hitelek utáni túl nagy eladósodás, valamint a termelés összetevői (állattakarmány, vetőmag, növényvédő szerek, műtrágya) utáni 25 százalékos ÁFA. A horvát gazdálkodók jelentős része csalódott és abbahagyta a termelést. Horvátországban 2011-ben 16 ezer, 3,5 évvel később pedig kevesebb mint 10 ezer tejtermelő farmot tartanak nyilván.
Az említett problémák ellenére akadnak termelők, akiknek stabil a gazdálkodásuk és kedvező eredményeket érnek el. Általában azokról van szó, akik minimális mértékben adósodtak el és nagyob számú állattal rendelkeznek.
A gazdag uniós országok felállították az íratlan szabályt, hogy a sikeres és fenntartható termeléshez egy telep 200-300 fejőstehenet kell, hogy számláljon. Horvátországban a gazdánkénti átlag mindössze 10 tehenet tesz ki. Mi több, a farmok 43 százaléka tíznél kevesebb tehénnel rendelkezik.
A horvát tejtermelő szektor 30 ezer alkalmazottat számlál, közülük 10 ezren a hazai tejiparban, 20 ezren pedig a farmokon dolgoznak.
Tavaly a tejipar hiteleket biztosított a társastermelőknek és anyagilag támogatta a borjak beszerzését, ami úgy-ahogy stabilizálta a termelési folyamatot.
A kvóta megszűnése utáni zabolátlan import azonban Horvátországban (is) várhatóan alaposan visszaveti a tejtermelést.
K. P.