Šešelj után újabb betegeskedő szerb háborúsbűnöst engednek szabadon
Súlyos egészségi állapotára tekintettel ideiglenesen szabadon engedik hágai börtönéből Goran Hadžićot, a horvátországi szerbek egykori vezetőjét, akit háborús és emberiesség elleni cselekményekkel vádol az egykori délszláv háborús bűntettek ügyében ítélkező ENSZ-bíróság – értesült a szerb sajtó hétfőn.
A hágai Nemzetközi Törvényszék március közepén elutasította Hadžić szabadlábra helyezési kérelmét, a vádlott azonban fellebbezett, és ezt most jóváhagyták.
A fellebbviteli tanács döntése értelmében Goran Hadžićot az amszterdami repülőtéren adják át a szerb kormány képviselőjének, akivel Szerbiába utazhat. A szerb belügyminisztérium garanciát vállalt a vádlottért.
Hadžić agytumorban szenved
Szerbiai tartózkodása alatt Hadžić nem hagyhatja el Újvidék város területét, éjszaka otthon kell tartózkodnia. A belügyminisztérium dolgozói mindennap felkeresik majd, s jelentést írnak a törvényszéknek arról, hogy a vádlott betartja-e a megbeszélt feltételeket. Goran Hadžićnak le kell adnia útlevelét, nem léphet kapcsolatba az ügyében érintett áldozatokkal vagy szemtanúkkal, és nem nyilatkozhat a sajtónak.
Hadžićnak végső stádiumban lévő agytumorja van, orvosai tavaly novemberben 12–24 hónapot jósoltak neki. Májusban vissza kell térnie Hágába.
A férfi ügyében idén születhet ítélet
Goran Hadžić az önkényesen kikiáltott Krajinai Szerb Köztársaság elnöke volt. Azzal vádolják, hogy felelősség terheli az 1991 júniusa és 1993 decembere között a horvátországi Kelet-Szlavónia területén a helyi szerb erők által elkövetett gyilkosságokért, kínzásokért, jogellenes fogva tartásért, embertelen bánásmódért, deportálásokért és rombolásért.
A volt krajinai vezetőt csak 2011-ben vették őrizetbe Szerbiában. Ő volt az utolsó szökésben lévő a hágai törvényszék által megvádolt 161 személy közül. Hadžić a per hivatalos kezdetét megelőző eljárás során ártatlannak vallotta magát az ellene felhozott vádpontokban. Pere 2012 októberében kezdődött, a vád tavaly áprilisban fejezte be a bizonyítási eljárást, a védelem pedig júliusban kezdte meg a bizonyítékok felmutatását. A tervek szerint leghamarabb az idei év végén születhet ítélet ügyében.(MTI)