KGB-ügynökök írták a punk-zenekarok számait?
Egy órás tévéinterjút adott az orosz NTV-nek Alexandrov Volosin egykori KGB-ügynök, aki nem kevesebbet állít, mint hogy a hetvenes években kibontakozó punk-mozgalmat a rettegett szovjet titkosszolgálat irányította. Ezzel azokat a szociológusokat igazolta, akik már a mozgalom megjelenésekor jelezték, hogy a punknak erősen baloldali a színezete.
– Az volt a küldetésünk, hogy káoszt okozzunk, és nagyon sikeresek voltunk. A mai napig ez az akció a szovjet titkosszolgálat legsikeresebb propaganda kísérlete – vázolta a nyugalmazott titkosszolga, aki nem győzte hangsúlyozni, mennyire büszke negyven évvel ezelőtti teljesítményére.
– Jól láttuk, hogy abban az időben a zenével hatásosan lehetett elérni a háború utáni nemzedéket a nyugati társadalmakban, és az volt a célunk, hogy a fiatalok szorongását az előnyünkre fordítsuk – foglalta össze az egykori ügynök, és hozzátette, a punkzene felhasználásával akarták destabilizálni a kultúrát, és népszerűsíteni a dekadens, lázadó, drogozó életmódot, abban bízva, hogy így erősödni fog az emberek hatalommal szembeni cinizmusa.
– Sok millió rubelt költöttünk erre az akcióra. Még vezető nyugati rádióállomásokat is sikerült úgy befolyásolni, hogy játsszanak punkszámokat – magyarázta Volosin, de azt nem árulta el, kik lehetettek ezek a beépített emberek. Azt viszont elmondta, hogy a Sex Pistols első kislemeze, az Anarchia az Egyesült Királyságban (Anarchy In The UK) is szovjet propaganda-pszichológusok műve volt, akárcsak a Pistols másik legendás dala, az Isten óvja a királynőt (God Save The Queen).
Az egykori KGB-ügynök két másik legendás punkzenekart, a brit Clash, és az amerikai Ramones együtteseket is a támogatottak közé sorolta, jóllehet az interjú során nem adott közre információt arról, hogy a KGB miként tartott kapcsolatot ezen könnyűzenei formációkkal.
Az érintett zenekarok részéről eddig senki sem válaszolt Volosin vádjaira, Malcolm McLaren, a Sex Pistols atyja pedig már sajnos nem tud már reagálni Volosin állításaira, mert öt évvel ezelőtt meghalt.
Blikk nyomán F.J.