archaeornithuraEgyéb 

Megtalálták a mai madarak legősibb rokonát

archaeornithuraA Kínában talált két jó állapotban lévő fosszília több millió évvel korábbra tolja a modern madarak kialakulásának időpontját.

Egy új, kihalt madárfajt találtak Kínában. Az Archaeornithura meemannae névre keresztelt faj két kiváló állapotú fosszíliája az eddigi legősibb lelet az Ornithuromorpha csoportból (kládból). Ez azért érdekes, mert ebből az evolúciós ágból származik a ma élő összes madárfaj, és az új lelet 5-6 millió évvel tolja korábbra a modern madarak megjelenését.

 

Mezozoikumi elődök

A mezozoikumból (249 millió évtől 65 millió évig) nagyon ritkán kerülnek elő fosszilis madarak. Ezért meglehetősen keveset tudunk a modern madarak őseinek korai evolúciós történetéről. A szakemberek úgy vélik, hogy az Ornithuromorpha a mezozoikumban élt madárfajok sokféleségének nagyjából a felét képviselik.

A mezozoikumban a madarakat képviselő másik kládba (Enantiornithes) tartozó fajokra a fogak megléte és a karmos szárnyak voltak a jellemzők. Jelenlegi tudásunk szerint azonban ebből a csoportból nem maradt fenn élő leszármazott, képviselőik kihaltak a kréta-paleogén határán, mintegy 66 millió éve.

Szinte teljesen megmaradt tollazat

A mostani lelet Kína északkeleti tartományában, Hopejben, a Szicsakou medencében került elő. Az új fajt a kínai tudományos akadémia Gerinces Paleontológiai és Paleoantropológiai Intézetének kutatói, Min Wang és munkatársai írták le. Az ősmaradványnak szinte teljesen megőrződött a tollazata, és jól láthatók a repülési manővereket lehetővé tevő anatómiai sajátosságok.

Az, hogy a lábszárcsonton (tibiotarsus) nincs toll, a madár gázló életmódjára utal. Ez összhangban áll az ugyanezekben a rétegekben talált többi fosszilis madárfajnál megállapított tulajdonságokkal.

A fosszíliákat tartalmazó rétegek stratigráfiai és radiometriás kormeghatározása alapján ezek a példányok a korai kréta időszakban, úgy 130,7 millió éve éltek, ezzel megelőzték az ág eddig ismert példányait, amelyek 125 millió évvel ez előttről származtak.

(origo.hu nyomán)

Hasonló bejegyzések