ENSZ és szex
Április végén került napvilágra, hogy az ENSZ békefenntartói szexuális szolgáltatásokat követeltek gyerekektől ételért és vízért cserébe. A nemzetközi szervezet tudott a dologról, mégsem tett semmit, ezért az egyik tisztviselő átadta a francia hatóságoknak a belső jelentést. Érdemi előrelépés azóta sem történt, az erőszaktevők szabadon vannak.
Mint kiderült, 2013 decembere és 2014 júniusa között tizennégy francia katona, valamint öt csádi és egyenlítői-guineai fegyveres kényszerített szexuális aktusra 8 és 15 év közötti gyerekeket az élelemért és némi pénzért cserébe a Közép-afrikai Köztársaság fővárosában, Banguiban, a M’Poko repülőtéren felállított menekülttáborban.
A dologról az ENSZ sokáig hallgatott, a botrányt a Guardian április 29-ei cikke robbantotta ki. A lap megszerezte az ENSZ titkos belső jelentését az AIDS-Free World elnevezésű szervezetnek köszönhetően, melyben több áldozat beszél a történtekről. Arról, hogy a szervezet honnan jutott az irathoz, Paula Donovan, a AIDS-Free World egyik vezetője nem volt hajlandó nyilatkozni.
A gyerekekkel tavaly májusban és júniusában készítettek interjút az Unicef szakemberei és az ENSZ Emberi Jogok Főbiztosságának egy-egy tagja.
Megszólal többek között egy olyan kisfiú, akitől orális szexet kértek az élelmiszerért cserébe, és amikor elutasította az ajánlatot, a katona közölte, szerezzen egy nőt, aki kielégíti. Egy másik arról mesélt, hogy az egyik katona a bázison erőszakolta meg.
Két kilencéves fiút együtt bántalmazott két katona. Mint mondták, éhesek voltak, és a francia katonák szexuális aktusra kényszerítették őket, cserébe élelmiszercsomagot és némi készpénzt adtak nekik. Az áldozatok szinte tökéletes leírást tudtak adni az erőszaktevőkről.
Senki sem tett semmit
S noha 2014 nyarán az ENSZ genfi székhelyű emberi jogi főbiztossága is tudomást szerzett a történtekről, semmi sem történt. Ezért a több mint 30 éve humanitárius munkát végző Anders Kompass úgy döntött, megszegve az ENSZ protokollját, elküldi a francia hatóságoknak a jelentést. Több, neve elhallgatását kérő forrás azt mondta a Guardiannek, azért döntött a kiszivárogtatás mellett, mert szerette volna, ha minél előbb véget vetnek a menekülttáborokban folyó szörnyűségeknek, és attól tartott, az ENSZ semmit sem fog tenni.
Az ENSZ azzal védekezik, hogy a francia csapatok már az ENSZ békefenntartói előtt is a térségben voltak, és a szóban forgó francia alakulatok nem az ENSZ ellenőrzése alatt működtek. Hisham Aidi, a Columbia Egyetem munkatársa azonban rávilágít: bár ez így van, a békefenntartókat azért küldték a Közép-afrikai Köztársaságba, hogy az ott állomásozó francia katonákat támogassák, és az ENSZ tisztviselői tisztában voltak a visszaélésekkel, mégis hónapokig ültek a jelentésen.
S miközben ENSZ továbbra sem tesz semmit, a francia hatóságok sem törik magukat. Júliusban a párizsi ügyészség előzetes eljárást indított a kiskorúak sérelmére elkövetett nemi erőszak miatt, ám érdemi előretörés nem volt az ügyben egészen múlt hétig. Akkor bűnügyi eljárást indítottak a Banguiban állomásozó francia katonák ellen. A francia ügyészségi hivatal azzal indokolta a nyomozás lassúságát, hogy az ENSZ késleltette annak a tisztviselőnek a kihallgatását, aki a jelentést írta. Végül április 29-én írásban kaptak választ kérdéseikre.
Független nyomozást követelnek
Az AIDS-Free World elnevezésű szervezet egyik vezetője, Paula Donovan szerint független vizsgálatra lenne szükség.
„A békefenntartók által elkövetett szexuális visszaélések és az, hogy az ENSZ semmibe veszi az áldozatokat, gyomorforgató, ám a szörnyű igazság az, hogy korántsem példátlan. Az ENSZ reakcióját a nemi erőszakra – ignorálás, tagadás, eltussolás, eltitkolás – egy teljesen független csoportnak kell kivizsgálnia, méghozzá úgy, hogy teljes hozzáférést kapjanak mindenhez” – mondta Donovan.
„Ha a katonák rosszat tettek, nem ismerek majd kegyelmet” – közölte François Hollande francia államfő, aki könyörtelen megtorlást ígért.
(nol.hu nyomán)