A szerb kormányt is aggasztják a macedóniai események
Újrakezdődik? Kezdetét is vette már a Nagy-Albániáért folytatott harc? Az osztrák Der Standard kérdéseit ma az egész Balkánon is felteszik a macedóniai Kumanovóban kitört, 22 halálos áldozatot követelt összecsapások nyomán.
Alekszandar Vučić szerb kormányfő az Euronewsnak azt mondta: „Az ügy számunkra is rendkívül fontos. Ha Macedóniában zavargások vannak, az veszélyes az egész Nyugat-Balkánra nézve.” Ivica Dačić külügyminiszter pedig, aki egyúttal az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet soros elnöki tisztét is betölti, a régió destabilizálására irányuló próbálkozásról beszélt.
A kumanovói zavargások során a támadók – a macedón belügyi szóvivő szerint – az albán Koszovói Felszabadítási Hadsereg egyenruháját viselték. Nyolc rendőr mellett tizennégy fegyveres támadó halt meg, harminc főt pedig terrorizmus gyanújával vettek őrizetbe. Szkopje szerint az őrizetbe vettek fele koszovói. A NATO a történtek átlátható kivizsgálását követeli, számolt be róla az Euronews. Európai vezetők is attól tartanak, hogy az albán többségű macedón területeken kiújulnak a szeparatista mozgalmak, az erőszak pedig polgárháborús helyzethez vezethet. A szélsőségeseknek kedvez a 30–90 százalék közötti térségi munkanélküliségi ráta, a menekültáradatban kicsúcsosodó koszovói válság is.
Vladimir Pivovarov, a macedón katonai tájékoztatási szolgálat volt vezetője arra figyelmeztetett, a történtek Montenegrót és Görögországot is fenyegetik, hiszen a Nagy-Albániáról álmodók ezektől az államoktól is területeket ragadnának el. – A Kumanovóban történteket nem nevezném sem terrorizmusnak, sem egyedi esetnek. Az elfogott csoport véleményem szerint már-már gerillaegységnek is nevezhető. Mélyen hisznek Nagy-Albániában, és minden további nélkül hajlandóak életüket adni érte – magyarázta Dušan Janjić szerb politikai elemző, az Etnikai Kapcsolatok Fórumának igazgatója a vajdasági Magyar Szónak. – Nem állíthatom teljes bizonyossággal, hogy Szerbia déli régiójában, elsősorban Presevo-völgyében, aktívak lennének különböző albán terroristaegységek, az azonban biztos, hogy nem elenyésző azoknak az albán nemzetiségű szerbiai polgároknak a száma, akik csatlakoznának – tette hozzá.(Napi Gazdaság)