Megint hazudik a rezsim, vagy az embereknek végleg elment az esze?
A szerbiai polgárok többsége sohasem csípte túlságosan az Európai Uniót. Az egyetlen – ha ezt a szót egyáltalán lehet használni Szerbia esetében – szimpatikus jelenség ebben az országban a zömében unióellenes hangulat (volt).
Legújabb közvélemény-kutatás szerint, amelyet a Medium Gallup végzett és a Tanjug közölt, a szerbiai polgárok „hirtelen uniópártivá” váltak. A megkérdezettek állítólag 59 százaléka támogatná az ország EU-s csatlakozását, mindössze 34 százaléka ellenezné, hét százaléka pedig tanácstalan.
Sokan azt remélik, hogy Európa „nagy óljában” könnyebben jutnak majd hozzá munkához és stabil megélhetéshez.
Tavaly még az említett arányok fordítottak voltak: a megkérdezettek mindössze 35 százaléka támogatta az uniós integrációt. Éppen ezért a legújabb fordulat (?) eléggé „Vučić szagú”. Könnyen lehet, hogy ezúttal is egy kvázi kutatással és hamis adatokkal állunk szemben. Szinte elképzelhetetlen, hogy még a primitívebb polgárok is ennyire bedőlnének az egyre átlátszóbb és szánalmasabb haladó propagandának.
Teljesen nyilvánvaló, hogy a kisebb és gyengébb uniós országok zömében csúnyán megszívták a csatlakozást. Egyik-másik állam legjobb esetben maradt azon a szinten, mint az EU-ba való beolvadás előtt, de a kis országok többsége általában hanyatlásnak indult, gazdasági és kulturális értelemben megalázottá és kiszolgáltatottá vált.
Ezzel még az egyébként viszonylag tájékozatlan szerbek is többnyire tisztában kellene, hogy legyenek.
Ráadásul az említett közvélemény-kutatás szerint a megkérdezettek 57 százaléka állítólag elhiszi Vučićéknak, hogy Szerbia max. tíz év múlva EU-tag lesz, holott az uniós nagykutyák mostanában egyértelműen utaltak rá, hogy még legalább húsz évig nem vesznek fel új tagokat.
K. P.