Egyéb 

Népszerű szerb csetnikek – Vita Draža Mihailovićról: háborús bűnös vagy nemzeti hős?

A szerb társadalom ideológiai megosztottságának megszüntetése érdekében 2004-ben törvényben mondták ki a kommunista partizánok és a II. világháborúban a megszállókkal együttműködő, Boszniában és Horvátországban háborús bűnöket elkövető csetnikmozgalom egyenjogúságát. Hogy a szándék mennyire nem járt sikerrel, azt jól példázza a minap megszületett bírósági döntés a II. világháborús csetnik vezér, Draža Mihailović rehabilitálásáról.

Jóllehet csak idő kérdése volt, mikor következik be, a szerb közvéleményt felkavarta Mihailović felmentése, és egyaránt kiváltotta a bal- és a jobboldal tiltakozását. A baloldalon a Jugoszláviát felszabadító antifasiszta partizánmozgalom leértékelését látják benne.

Népszerű szerb csetnikek
Vita Draža Mihailovićról: háborús bűnös vagy nemzeti hős?

Ugyanakkor az ellentábor azzal védekezik, hogy a csetnikek és a sebtében tábornokká kinevezett Mihailović az elsők között ragadtak fegyvert a náci megszállók ellen a Balkánon. A partizánok csak a Szovjetunió ellen indított német támadás után kezdtek el harcolni. A bíróság egyébként sem arról döntött, hogy Draža Mihailović háborús bűnös volt-e, hanem csupán arról, hogy a Mihailović ügyében lefolytatott eljárás nem volt pártatlan.

A betegsége miatt hágai fogságából ideiglenesen elbocsátott, magát csetnik vajdának nevező Vojiszlav Šešelj kitörő örömmel üdvözölte, a Szerb Megújhodási Mozgalom elnöke, Vuk Drašković pedig egész Szerbia rehabilitálásaként értékeli a döntést. Ugyanakkor tizennégy civil szervezet levélben követelte az ítélet visszavonását, mert attól tartanak, hogy annak nyomán Szerbiában újra életre kel az 1990-es évek militáns nacionalista retorikája. A jugoszláv utódállamokban nagy felháborodást váltott ki a belgrádi „szerecsenmosdatás”, különösen a csetnikek rémtetteitől legtöbbet szenvedett Boszniában és Horvátországban.

Draža Mihailović II. világháborús szerepe valóban ellentmondásos. A háború előtt a királyi hadsereg vezérkarában szolgált, 1939-ben a szarajevói törzs élén állt, ezredesi rangban. A jugoszláv hadsereg kapitulációja után, 1941. május 13-án ő szervezte meg az első fegyveres mozgalmat a német megszállók ellen, mintegy száz tiszttel és ezer katonával, a nyugat-szerbiai hegyekben. Innen a mozgalom elnevezése: Ravna Gora.

Maga a csetnik elnevezés egyébként jóval korábbi. A balkáni háborúk (1912, 1913) előestéjén keletkezett a cseta (csapat) szóból; az akkori alakulatok deklarált célja a szerb lakosság védelme volt a bolgár komitácsikkal szemben, macedón területen. Mihailović royalista volt, s a szerb dominanciájú jugoszláv királyság helyreállításáért harcolt, etnikailag tiszta, összefüggő szerb területtel. A londoni emigráns kormány hamar kinevezte tábornokká és a jugoszláv hadsereg parancsnokává, később hadügyminiszterré. Nagyjából erre az időre tehető Mihailović ráeszmélése, hogy a kommunizmus nagyobb veszélyt jelent a szerb nemzet számára, mint a központi hatalmak általi megszállás. Ettől kezdve a rendelkezésére álló erőket kímélve készült a döntő összecsapásra Tito partizánjaival. E cél érdekében működött együtt az olasz megszállókkal, s tett kisebb-nagyobb szívességeket a németeknek.

A mai napig nem tisztázott, mekkora felelősség terheli a mozgalomhoz kötődő csapatok kegyetlenkedéseiért Boszniában és Horvátországban. A kommunisták hatalomra kerülése után, 1946-ban bíróság elé állították: azzal vádolták, hogy hazaáruló módon együttműködött a megszállókkal, és fegyverszünetről tárgyalt a központi hatalmakkal. Bűnösnek találták, és kivégezték. A csetnik mozgalmat betiltották, a szerbiai közgondolkodásból azonban nem tűnt el. Jugoszlávia felbomlása idején újra életre kelt, s amint erről a magát csetnik vajdának nevező Vojiszlav Šešelj híveinek száma tanúskodik, további erősödésével számolni kell.(Magyar Nemzet)

    

Hasonló bejegyzések