Martonosi gyilkosságok: szakértői vélemények (+ kapcsolódó cikkek)
Hat emberrel végzett egy 55 éves férfi a szerb-magyar határhoz közel eső Martonoson és Oromon vasárnap, fia lakodalma után, majd őt is lelőtték. Szakértők szerint a társadalom felelősségét is vizsgálni kell.
A szerb belügyminisztérium vasárnapi közleménye szerint a férfi egy vadászpuskából több lövést adott le a 25 és 74 év közötti áldozatokra. A belügyi tárca szerint feltételezhetően „megromlott családi viszonyok” állhatnak a tragédia hátterében.
A vőlegény apja Martonoson meggyilkolta a 25 éves menyasszonyt és annak szüleit, valamint volt feleségét. Fia nem tartózkodott a helyszínen a gyilkosság időpontjában. Egykori felesége szüleivel is végzett kora reggel a Martonostól 30 kilométerre fekvő Oromon, mielőtt menye családjához indult.
A korábbi hírek szerint a férfi a hatszoros gyilkosság után önmagával is végzett, későbbi, délutáni információk szerint azonban egy franciaországi vendég lőtte le az örömapát, miután az megsebesítette a feleségét. A nőt kórházba szállították, a francia férfit pedig a rendőrség hallgatja ki.
Az örömapa állítólag ellenezte fia esküvőjét, mert „nem tetszett neki a menyasszony”, a szombati lakodalomban sokat ivott, s vasárnap, a lakodalom után kezdett lövöldözni.
A hírek nem szólnak arról, hogy nemzeti alapú ellentétről lett volna szó. Az áldozatok ugyan mind délvidéki magyarok, a támadó pedig szerb származású volt, de felesége magyar volt, és a család magyarul beszélt.
Zlatko Nikolić kriminológus azt mondta, szerinte a tragédia hátterében a társadalom válsága áll. „Mit várhatunk, hiszen olyan országban élünk, amely tömeggyilkosokat rehabilitál. Ez a bűncselekmény egy társadalmi anomália terméke, a társadalmi értékek elsüllyedésének terméke, amelynek nem látható a vége. A reménytelen emberek a leggyakrabban azokon élik ki a dühüket, akik a legközelebb állnak hozzájuk” – fogalmazott a kriminológus. Hozzátette, hogy a hajnali órákban a rendőrség lefogta az örömapát, mert agresszívan viselkedett a lakodalomban, később azonban elengedték. Kiemelte ugyanakkor, hogy a rendőrség semmiképpen sem tehető felelőssé ebben az esetben.
Vera Despotović családterapeuta is a társadalom felelősségéről beszélt. Szerinte az ilyen méretű és mértékű családi erőszak soha nem hirtelen, előzmények nélkül történik, csak senki nem figyelt a jelekre. Az ilyen helyzetben több tényező is jelen van – magyarázta a családterapeuta. Szerinte a túlzott mértékű alkoholfogyasztás is közrejátszott, de a lavinát az indíthatta el, hogy az apa rájött, vereséget szenvedett, mert nem sikerült lebeszélnie a fiát az általa helytelenített házasságról. „Itt nagyon erős és berögzült hagyományokról, sztereotípiákról van szó, arról, hogy az apát minden körülmények között tisztelni kell, csak és kizárólag az ő szava lehet a döntő. Amikor ez nem így történt, akkor az apa a kezébe vette a dolgok irányítását és ítélkezett” – részletezte a véleményét a szakember. Hozzáfűzte, hogy a hatszoros gyilkosság szerinte nem hirtelen felindulásból történt, mert miután egyik helyen megölte a volt felesége családtagjait, átment a másik faluba, és ott folytatta a gyilkolást. Útközben alkalma lett volna gondolkodni, meggondolni magát – szögezte le a családterapeuta.
Szerbiában a legutóbb 2013 tavaszán történt hasonló eset, amikor tizenhárom ember életét oltotta ki egy hatvanéves férfi a Belgrádtól délre fekvő Mladenovac közelében, Velika Ivančán. A férfi lőfegyverből nyitott tüzet a szomszédjaira, megölt hat férfit és hat nőt, illetve egy gyereket, majd megpróbálta megölni saját feleségét, és végezni akart önmagával.
MTI nyomán T. T.
Kapcsolódó írások:
Tragédia: hét halott Martonoson egy esküvő másnapján (Frissítve)
Megdöbbentő: ezek voltak a martonosi sorozatgyilkos utolsó üzenetei fiához
Örömünnepből gyásznap: vérfürdő Martonoson – hét halott egy esküvő másnapján
Újabb fordulat a martonosi ügyben: az ámokfutó gyilkost az egyik vendég lőtte le
Jár-e nemzeti gyásznap a martonosi tragédia áldozatainak is?