Iszlám Állam: terroristák, vagy kábítószerterjesztők?
Az Iszlám Állam terrorszervezet fegyvereseit, illetve tetteiket egyre gyakrabban hozzák kapcsolatba egy Captagon nevű szerrel, amely kikapcsolja az érzelmeket, szinte emberfeletti erőt ad, tompítja a veszélyérzetet. Ha mindehhez hozzádjuk a brutális gyilkosságok elkövetőinek ideológiai beállítottságát, megkapjuk azt a profilt, amit a napi hírekben is láthatunk: a „beprogramozott” dzsihadista terminátort, aki nem kegyelmez.
A Captagont eredetileg a hiperaktivitás, narkolepszia és depresszió kezelésére fejlesztették ki a hatvanas években, ám a nyolcvanas években a világ legtöbb országában betiltották, mert gyakran vezetett függőséghez. Hatóanyaga a fenetilin, ami a központi idegrendszert stimulálja, akárcsak az amfetamin. A kis és közepes adag emeli a pulzusszámot, a testhőmérsékletet, a légzés szaporábbá válik, a vérnyomás megnő. A felhasználó extra energiát tapasztal, fizikai szükségletei (pl. étvágy, alvásigény) minimálisra csökkennek. Használata azonban hosszú távon számos mellékhatással jár: depresszió, letargia, alváshiány, alultápláltság.
Nos, úgy fest, hogy a szer azonban nem csak a harctéren tesz jó szolgálatot az IÁ-nak. Mélyen vallásosnak beállított értékrendjükben ugyanis a kábítószerkereskedelem is szépen elfér. Az illegális olajbiznisz, és a foglyul ejtett nőkből csinált szexrabszolgák eladása mellett ez a terroristák legfontosabb bevételi forrása. Így a fanatikusan vallásos „hívők”, akik még a zenehallgatást és a futballszurkolást is halálos bűnnek tartják tulajdonképpen csempészek, stricik és kábítószercsempészek.
A gyógyszerből a Közel-Kelet legelterjedtebb kábítószere lett. Becslések szerint egyedül Szaúd-Arábiába évente 55 millió tablettát csempésznek be. Olcsónak számít, hiszen legálisan beszerezhető összetevőkből aránylag könnyen előállítható. Egy tabletta ára 5 és 20 dollár között mozog.
A szíriai háború előtt a legtöbb Captagon Libanonban készült. Mára az Iszlám Állam vált a legnagyobb forgalmazóvá. A Tunisie Numerique című tunéziai lap ugyanakkor úgy tudja, a tablettát nagy számban gyártják egy bulgáriai NATO-laboratóriumban, és innen kerül az IÁ fegyvereseihez. A cikk szerzője szerint egyesek számára ezzel végképp bebizonyosodott, hogy a szuperhatalmak és a NATO keze is benne van az Iszlám Állam felemelkedésében. Más forrás egyelőre nem erősíti meg ezt az értesülést, az azonban tény, hogy 2007 júliusában Szófiában csaknem 800 kilónyi Captagont foglaltak le.
Alfahír nyomán F.J.