tanomEgyéb 

TANOM: A magyar tündérmese szereplőinek viselkedéskutatása

tanomA Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete  2015. május 23-án továbbképzést szervezett az újvidéki Apáczai Diákotthonban.

Először Viola Lujza tanárnő tartott előadást az anyanyelv-ápolók számára. Előadásában olyan nyelvészeti és irodalmi internetes oldalakat ismertetett a jelenlévőkkel, amelyek elősegítik munkájukat.

A második előadás témája a magyar tündérmese szereplőinek viselkedéskutatása. Csonti Melinda felsőhegyi népi iparművész és tanítónő  kihangsúlyozta a népmese nevelésben játszott szerepét.  A népmese a nomád magyarság hiedelmeiben magával hozott gondolkodási módját építi újjá, a környező természetről, a világról. Azok a mesék maradhattak fent, amelyek bizonyos ősi tudást és tapasztalást tükröztek. A mesékben nemzedékek adták át egymásnak. A gyerekek a mesével játékosan tanulják meg a „tudást”, erkölcsi erényeket és a világlátást.

Az előadó a népmese szereplői közül kiemelte a főhős, sárkány, boszorkány, táltos, segítő, varázseszköz, tündér, királylány és a királyfi szerepét. A szereplők viselkedése mögött rengeteg másodlagos jelentéstartalom van, amit a mindennapi élethelyzetekre is ki lehetne vetíteni. Ilyen például a női és férfi szerep. A nő könnyebben átlátja a világot, jobban hallgat az érzéseire, így ösztönösebben talál rá a megoldásra. A férfi gondolkodása problémaközpontú, nem az érzésekre, hanem a logikára épít. Nem emberekkel, hanem élethelyzetekkel bánik jól, így jó kiegészítője lehet a tündér (segítő). A tündérek végletesen viselkednek, vagy semmit sem segítenek, vagy teljesen önmagukat adják feltétel nélkül. Sokszor megjelenik a népmesékben az okos királylány karaktere, aki saját eszével védi meg magát; ellentétben a naiv hercegnővel, akit a sárkány kell, hogy elraboljon, így a főhősnek a sárkánnyal kell megküzdeni, hogy elnyerje a hercegnő kezét.

A népmese nem csak nevel, hanem gyógyít is. Minden emberi élethelyzetre, problémára létezik egy jellemző mese. Az embernek ugyanazt az akadályt kell leküzdenie, mint a mese főhősének.  A meseterápia kitűnő módszer azok számára, akik nem találják a kiutat problémáikból.

A felnőttkor elérésével a mai ember keveset foglalkoznak a mesékkel, azonban néhány mesét csak ekkor tudunk igazán értelmezni. A mese arra tanít, hogy kellő erőfeszítéssel le tudjuk győzni saját félelmeinket; minden helyzetből van kiút, csak bíznunk kell magunkban.

Sz. H.

Hasonló bejegyzések